داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


استامينوفن کدئين .اکسترافن - Acetaminophen Codeine


نام علمی: استامينوفن کدئين .اکسترافن - Acetaminophen Codeine
نوع دارو: شيميايي
گروه: Analgesic drugsضد درد و مسکن ها و ضد تب
موارد و مقدار مصرف:
موارد منع مصرف و احتياط
موارد منع مصرف: حساسيت به کدئين يا استامينوفن.
موارد احتياط:
الف) بيماران سالخورده و ناتوان، اختلالات شديد کبدي و کليوي، کم کاري غده تيروئيد، هيپرتروفي پروستات، ضربه به سر، ضايعات درون جمجمه اي (بالا بودن فشار داخل جمجمه اي سبب تشديد ضعف تنفسي و بالا رفتن فشار داخل مغزي مي شود)، ناراحتي هاي حاد شکمي (سبب اختلال در تشخيص ناراحتي مي شود)، ضربه به سر (عوارض دارو علائم آن را نهفته مي سازد).
ب) اين دارو به علت داشتن کدئين ممکن است سبب اعتياد و تکرار مصرف آن، سبب وابستگي جسمي و رواني به دارو شود.
پ) مصرف همزمان اين دارو با ساير ضد دردهاي مخدر ، بيهوش کننده هاي عمومي، فنوتيازين‌ها، آرام بخش‌ها، مسکن‌هاي خواب آور و يا ساير داروهاي مضعف سيستم عصبي مرکزي (CNS) سبب تشديد ضعف CNS مي شود. از اين رو، مقدار مصرف هر دو يا يکي از آنها بايد تقليل يابد.
 
 
 
 
 
 
 
اشکال دارويي:
موارد و مقدار مصرف
تسکين دردهاي خفيف تا متوسط.
بزرگسالان: بر اساس کدئين 60-30 ميلي گرم هر 6 - 4 ساعت (حداکثر مقدار مصرف: 4 گرم در روز بر اساس استامينوفن).
کودکان: کدئين mg/kg 1-5/0 هر 4 تا 6 ساعت.
استامينوفن: mg/kg 15-10 هر 4 ساعت تا حداکثر دوز روزانه 6/2 گرم.
اطلاعات ديگر:
طبقه‌بندي درماني: ضد درد، مخدر.
طبقه‌بندي مصرف در بارداري: رده C (با مصرف مقادير زياد و با مصرف طولاني رده D)
اشکال دارويي:
Tablet: Acetaminophen 300mg + Codeine Phosphate 10mg
نکات قابل توصيه به بيمار
از آنجايي که اين دارو سبب خواب آلودگي مي شود، از انجام فعاليتهايي که نياز به هوشياري کامل دارند، خودداري کنيد.
از مصرف همزمان الکل، داروهاي ضد درد، خواب آورها و آرام بخشها با اين دارو خودداري کنيد.
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها