داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


سنالاکس -


نام علمی: سنالاکس -
نوع دارو: گياهي
گروه: Herbal Drugs داروهاي گياهي
مشخصه ها :
- ملين و مسهل
شرايط نگهداري :
در جاي خشک و خنک و دور از دسترس اطفال نگهداري شود.
روش مصرف :
به عنوان ملين : کودکان 12-6 سال، روزي 1 قرص، بزرگسالان روزي 2-1 قرص
به عنوان مسهل: کودکان 12-6 سال، روزي 2 قرص، بزرگسالان روزي 4-2 قرص
با توجه به اينکه اثرات سنالاکس 10 ـ 8ساعت پس از مصرف آن ظاهر مي‌گردد، بهتر است اين دارو در هنگام خواب مصرف شود. مصرف حداقل 8 ـ 6 ليوان آب در روز براي کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگيري از کاهش آب بدن ضروري
هشدار مصرف :
در زنان باردار و شيرده، در کودکان زير 6 سال، تنگي و انسداد روده، دردهاي شکمي ناشناخته، خونريزي رکتوم با علت نامشخص، بيماري‌هاي التهابي روده، آپانديسيت، پرولاپس آنال و هموروئيد منع مصرف دارد.
قرص سنالاکس نبايد بيش از 10روز به صورت مداوم مصرف شود.
فرآورده هاي حاوي سنا با داروهاي پايين آورنده پتاسيم خون مانند مدرهاي تيازيدي، آدرنوکورتيکواستروئيدها، ريشه شيرين بيان و گليکوزيدهاي قلبي تداخل داشته و مصرف همزمان آنها احتمال از دست رفتن بيش از حد پتاسيم و هايپوکالمي را تشديد مي‌کند.
سنالاکس مانع جذب استروژن شده و سطح سرمي آن را پايين مي‌آورد.
ايندومتاسين و نيفديپين اثرات درماني سنالاکس را کاهش مي‌دهند.
مصرف سنا به تنهايي ايجاد درد و کرامپ‌هاي شکمي مي‌کند ولي قرص سنالاکس به دليل داشتن گشنيز و اثرات ضداسپاسمي آن معمولاً اين عارضه را ايجادنمي‌کند.
مصرف طولاني مدت و دوزهاي بالاي اين دارو موجب از بين رفتن کارايي روده‌ها، اسهال و از دست دادن آب و الکتروليت‌ها (به ويژه پتاسيم) مي‌شود.
مقادير زياد سنا ممکن است ايجاد نفريت کند و منجر به بروز هماتوري و آلبومينوري گردد.
در افرادي که به مدت طولاني از ملين‌هاي آنتراکينوني استفاده نمو‌ده‌اند، پيگمانتاسيون ملانوتيک مخاط روده (Melanosis colic) مشاهده شده است، که البته 12 ـ 4 ماه پس از قطع مصرف دارو، اين عارضه از بين خواهد رفت. استفاده طولاني مدت از ملين‌هاي آنتراکينوني ايجاد وابستگي مي‌کند.
اين دارو ممکن است رنگ ادرار را در حالتي که PH آن قليايي است به رنگ قرمز و در حالتي که PH آن اسيدي است به رنگ قهوه‌اي تغيير دهد.
توضيحات :
خواص درماني سنا به علت گليکوزيدهاي آنتراکينوني (سنوزيدهاي A و B) موجود در آن است. سنوزيدهاي A و B توسط باکتري‌هاي روده بزرگ متابوليزه شده و تبديل به متابوليت‌هاي فعال نظير رئين (Rhein) مي‌شوند که اين مواد موجب افزايش حرکات دودي روده و افزايش ترشح مايعات در روده بزرگ (از طريق افزايش سنتز و ترشح پروستاگلاندين‌ها به ويژه PGE2 در کولون) شده و منجر به تسهيل خروج مدفوع مي‌گردند. علاوه بر اين، هيستامين و 5 ـ هيدروکسي تريپتامين (HT ـ 5) موجود در سنا، داراي اثر مسهلي هستند
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها