داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


ماسومنت - Masoument


نام علمی: ماسومنت - Masoument
نوع دارو: گياهي
گروه: Herbal Drugs داروهاي گياهي

اشکال دارويي :

قرص هاي 500 ميلي گرمي در بسته هاي 100 و 20 عددي

 موارد مصرف :

درمان سرفه با استفاده از گياهان دارويي در طب گياهي امري رايج است قرص ماسومنت شرکت ابن ماسويه با ترکيبي از نعناع و شيرين بيان جهت انواع سرفه هاي خشک و ترشح دار با توجه به فرمولاسيون چند گياهي (Polyherbal formulation ) : جهت افزايش اثر دارو توليد مي شود .

اجزاء فرآورده :

نعناع : با نام علمي Mentha piperita از تيره Labiatae داراي ساقه چهارگوش و به رنگ قرمز مايل به بنفش يا مايل به ارغواني است . قسمت مورد استفاده آن برگ و يا سرشاخه هاي گلدار است .
شيرين بيان : با نام علمي glycyrrhiza glabra گياهي است علفي ، پايا و از خانواده پروانه واران papillionaceae ، ريشه آن مورد استفاده قرار مي گيرد .

مواد موثره :

نعناع : منتول ، منتون و …
شيرين بيان : گلي سيريزين ،‌گلي سيرينيک اسيد و …

آثار فارماکولوژيک و مکانيسم اثر :

در درمان سرفه هاي خلط دار نرم کننده ها (demulcent) و ضد عفوني کننده ها (antiseptic) جهت نرم کردن التهابات و کاهش ترشح خلط استفاده مي شود . اسانس نعناع که حاوي منتول است بعنوان يک بي حس کننده موضعي جهت کاهش تحريکات موثر است همچنين تا حدودي داراي اثر انتي سپتيکي خفيف است و عموماً بعنوان يک خلط آور تحريکي استفاده مي شود منظور از تحريکي (Stimulant Expectorant) اشاره به حالتي است که دارو تقويت کننده و اثر آنتي سپتيکي جهت بازسازي و خروج ترشحات دارد . منتول موجود در اسانس نعناع در فعاليت گيرنده هاي سرماي موجود در حنجره که در رفلکس سرفه نقش دارند تاثير مي گذارد در نتيجه منتول با 4 مکانيسم زير بر سرفه تاثير دارد .
1. اثر آنتي سپتيکي 2. بي حسي موضعي 3. اثر بر گيرنده سرما موجود در حنجره
4. مهار تنفسي از طريق تحريک گيرنده هاي سرما راههاي هوايي فوقاني دستگاه تنفسي
شيرين بيان مي تواند به طريق مناسبي بعنوان نرم کننده موثر باشد اما مشتقات شيرين بيان به نظر مي رسد که داراي يک اثر ضد سرفه مرکزي مشابه کدئين باشد شيرين بيان بعنوان يک خلط آور نيز عمل مي کند همچنين داراي يک اثر ضد ويروسي و تحريک کننده سيستم ايمني بدن مي باشد. (A و 4 و 3 و 2و 1)
موارد مصرف قرص ماسومنت :
1. سرفه هاي خشک و خلط آور
2. درمان علامتي سرماخوردگي
3. خوشبو کننده و ضد عفوني کننده دهان
4. کاهش حساسيت و خارش گلو

مقدارمصرف :

 2 قرص هر 3 الي 4 ساعت جويده يا مکيده شود

موارد احتياط :

1. بيماران مبتلا به رفلکس معده اي ـ روده اي
2. مبتلايان به سنگ کيسه صفرا (5)
3. بيماران مبتلا به نارسايي شديد کبدي ، قلبي ، کليوي

تداخل دارويي :

منتول موجود در قرص موجب کاهش فشار اسفنکتر تحتاني مري و تشديد رفلکس معده اي ـ روده اي مي شود در نتيجه با داروي سيساپرايد cisapride که در درمان اين رفلکس استفاده مي شود تداخل اثر دارد

عوارض جانبي :

مصرف طولاني مدت شيرين بيان ايجاد عوارض شبه مينرالوکورتيکوئيدي مي کند . هيچ عارضه جانبي در مصرف درماني نعناع وجود ندارد.

مصرف در حاملگي وشيردهي :

ايمني مصرف اين فرآورده در دوران بارداري وشير دهي به اثبات نرسيده است با اين وجود منافع آن در برابر مضار آن بايد سنجيده شود

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها