داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


موسيليوم - MUSYLIUM


نام علمی: موسيليوم - MUSYLIUM
نوع دارو: گياهي
گروه: Herbal Drugs داروهاي گياهي

اشکال دارويي :

ساشه 10 گرمي

موارد مصرف :

پوسته پسيليوم در درمان يبوست هاي مزمن ، براي پيشگيري از يبوست بيماراني که در حين اجابت مزاج نبايد تحت فشار باشند مانند بيماران با زخم برش فرج . هموروئيد ترومبوزه دردناک ، شقاق يا آبسه پرينه اي ، دبافراگم ،‌تنگي آنورکتال و در رفع يبوست ناشي از کولون تحريک پذير مصرف مي شود .

اجزاء فرآورده :

موسيليوم از پوسته دانه گياه اسفرزه Plantago  Psyllium به ميزان 3/4 گرم در هر ساعت تهيه شده است

مواد موثره :

موسيلاژ

آثار فارماکولوژيک و مکانيسم اثر :

اثر درماني پوسته پسيليوم به واسطه تورم موسيلاژ موجود در آن ظاهر مي گردد . موسيلاژ احتمالا از طريق جذب آب باعث افزايش حجم و رطوبت مدفوع شده و اين افزايش حجم وجب تحريک روده بزرگ و افزايش حرکات دودي و کوتاه شدن زمان عبور مواد از روده و افزايش دفعات دفع مي گردد .

تداخل دارويي :

پوسته پسيليوم باعث کاهش جذب برهي از مواد معدني نظير کلسيم ، منيزيم ، مس و روي و ويتامين B12 ،‌گليکوزيدهاي قلبي و مشتقات کوماريني مي گردد.

مصرف همزمان پوسته پسيليوم با نمکهاي ليتيم موجب کاهش غلظت پلاسمايي ليتيم و وقفه جذب آنها از مجراي گوارشي مي شود .

پوسته پسيليوم ممکن است موحب کاهش سرعت  و ميزان جذب کاربامازپين شود .

مقدارمصرف :

3-1 بار در روز هر بار يک تا دو ساشه را در يک ليوان آب ريخته و مصرف شود .

موارد احتياط :

ملين ها در خردسالان تا سن 6 سال به جز با دستور پزشک نبايد مصرف شوند از آنجا که اين کودکان قادر به توضيح علائم خود نيستند تشخيص دقيق بيماري بر مصرف اين داروها ارجحيت دارد . به اين طريق مي توان از عواقب بيماري مانند آپانديسيت يا بروز عوارض جانبي شديد تر جلوگيري کرد

عوارض جانبي :

مصرف مقادير زياد پوسته پسيليوم باعث انسداد روده و مري معمولا به دليل مصرف کم مايعات مي گردد همچنين واکنشهاي آلرژيک با مصرف دارو گزارش شده است در شروع درمان ممکن است موقتا سنگيني و نفخ در بيماران ايجاد شود که با ادامه درمان برطرف مي گردد .

 موارد منع مصرف :

اين فرآورده در آپانديسيت ويا نشانه هاي آن ، خونريزي رکتوم با علت نامشخص ،‌ نارسايي روده ،‌ديابت و رد صورت وجود اشکال در بلع نبايد مصرف شود.

 نکات قابل توصيه  :

1- مصرف حداقل 8-6 ليوان آب در روز براي کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگيري از کاهش آب بدن بيمار ضروري است . اين امر به دليل خروج حجم زيادي از آب با مدفوع اهميت دارد .

2-مصرف طولاني مدت اين داروها که به صورت عادت در آمده باشد ممکن است باعث وابسته شدن کار روده ها به اين داروها شود .

3-داروهاي ملين را نبايد بيشتر از يک هفته ( مگر با دستور پزشک ) يا در موارد غير ضروري ( مانند عدم اجابت مزاج طي يک يا دو روز ) مصرف نمود .

4-از مصرف داروهاي ملين تا دو ساعت بعد از مصرف ساير داروها خودداري شود

5-داروهاي حجيم کننده مدفوع حاوي مقادير قابل توجهي قند و يا سديم هستند اين موضوع دربيماران مبتلا به ديابت و افرادي که محدوديت مصرف سديم دارند اهميت دارد .

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها