داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


15 دليلي که باعث آسيب ديدن کليه مي شود

آيا مي‌دانستيد فقط با ??? کارکرد کليه‌ هايتان هم مي‌توانيد زندگي طبيعي داشته باشيد؟ به همين دليل ممکن است براي مدتي طولاني متوجه تخريب تدريجي کليه‌ هايتان نشويد؛ اما برخي عادت‌هاي متداول مي‌تواند به آنها آسيب‌هايي برساند که وقتي تشخيص داده شوند، احتمالاً ديگر خيلي دير شده است.

کليه‌هاي ما عضوي فوق‌العاده هستند. آنها هورمون ترشح کرده، خون را تصفيه کرده، موادمعدني را جذب کرده، توليد ادرار کرده و توازن اسيدي-قليايي بدن را حفظ مي‌کند. زندگي کردن بدون کليه‌ها ممکن نيست و چيني‌ها آن را خاستگاه انرژي حياتي بدن مي‌دانند.

مراقبت از کليه‌ها هم‌رديف مراقبت از سلامت عمومي بدنتان است. اگر مي‌خواهيد در تمام طول عمر، کليه‌هايتان به خوبي برايتان کار کنند، در زير به عادت‌هاي مضر براي آن اشاره مي‌کنيم

:KIDNEY

عادت به مصرف نوشابه

طبق تحقيقي که روي کارمندان دانشگاه اوساکا در ژاپن انجام گرفت، مشخص شد که نوشيدن دو يا بيشتر نوشابه در روز (چه رژيمي و چه عادي) مي‌تواند با بالا رفتن احتمال بروز بيماري‌هاي کليوي در ارتباط باشد. اين تحقيق روي ????? کارمند انجام گرفته و ميزان پروتئين يافت‌شده در ادرار آنهايي که ميزان بالايي نوشابه در روز مصرف مي‌کردند، بالاتر بود. وجود پروتئين در ادرار يکي از نشانه‌هاي اوليه تخريب کليه‌هاست اما اگر در اين مرحله تشخيص داده شود، مي‌تواند از آن پيشگيري کرد.

سيگار کشيدن

سيگار کشيدن با بيماري آترواسکلروز (تصلب شراين) در ارتباط است. باريک و سخت شدن رگ‌هاي خوني بر تامين خون براي اندام‌هاي حياتي بدن ازجمله کليه‌ها اثر مي‌گذارد. طبق يک تحقيق کشيدن دو سيگار در روز براي دوبرابر کردن سلول‌هاي اندوتليال موجود در خون کافي است. اين يک هشدار براي تخريب رگ‌هاست. تحقيقات بسيار زيادي کشيدن سيگار را با مشکلات کليوي مرتبط دانسته‌اند.

کمبود ويتامين B6

دنبال کردن يک رژيم‌غذايي سالم براي سلامت عملکرد کليه‌ها خيلي مهم است. براساس تحقيقاتي که در مرکز پزشکي دانشگاه مري‌لند انجام گرفته است، کمبود ويتامين B6 خطر ابتلا به سنگ‌کليه را بالا مي‌برد. براي عملکرد خوب کليه‌ها بايد در روز حداقل 1.3 ميلي‌گرم ويتامين B6 مصرف کنيد. غني‌ترين منابع اين ويتامين ماهي، نخود، جگر، سيب‌زميني و سبزيجات نشاسته‌دار و ميوه‌ها غير از مرکبات هستند.

ورزش نکردن

ورزش يک راه عالي ديگر براي محافظت از کليه‌هايتان است. در يک تحقيق که در سال ???? انجام گرفت مشخص شد که زناني که بعد از يائسگي ورزش مي‌کردند تا ??? کمتر به سنگ‌کليه مبتلا شدند. به طور کل حفظ وزن سالم احتمال سنگ‌کليه را کاهش مي‌دهد.

کمبود منيزيم

اگر به اندازه کافي به بدنتان منيزيم نرسانيد، کلسيم به درستي در بدن جذب نشده و در جايي انباشته مي‌شود که اين مي‌تواند منجر به اضافه‌بار کلسيم و ايجاد سنگ کليه شود. براي جلوگيري از بروز اين مشکل، از سبزيجات، حبوبات، دانه‌ها و آجيل استفاده کنيد. آوکادو نيز منبعي بسيار عالي از منيزيم است.

اختلال خواب

همه ما يک خواب خوب در شب را دوست داريم. کليه‌هايمان هم همينطور. اختلالات خواب مزمن مي‌تواند منجر به بيماري‌هاي کليوي شود. بايد بدانيد که بافت کليه‌ها در طول شب تجديد مي‌شوند و به همين دليل اختلال خواب مي‌تواند به طور مستقيم به آنها آسيب برساند.

ننوشيدن آب کافي

کليه‌ها براي اينکه بتوانند به درستي عمل کنند، بايد به آنها آب برسد. اگر به اندازه کافي آب ننوشيد، سموم در خونتان جمع مي‌شود زيرا مايعات کافي براي بيرون کشيدن آنها از طريق کليه‌ها وجود ندارد. توصيه مي‌شود که در روز حداقل ?? ليوان آب بنوشيد. چک کردن رنگ ادرار روش خوبي براي تشخيص کم‌آب شدن بدن است.

خالي نکردن به‌موقع مثانه

وقتي احساس مي‌کنيد بايد به دستشويي برويد، معطل نکنيد. نگه داشتن ادرار در مثانه اصلاً کار درستي نيست چون اگر به طور منظم ادامه پيدا کند، مي‌تواند فشار وارد بر کليه‌ها را زياد کرده و موجب نارسايي کليه شود.

مصرف بالاي سديم

نمک براي بدن حياتي است اما بايد مصرف آن را محدود کنيد. مصرف زياد سديم مي‌تواند فشارخونتان را بالا برده و فشار زيادي به کليه‌هايتان وارد کند. نبايد در روز بيشتر از 5.8 گرم نمک مصرف کنيد.

مصرف زياد کافئين

معمولاً خيلي بيشتر از چيزي که فکر مي‌کنيم در روز کافئين مصرف مي‌کنيم. در بسياري از نوشيدني‌ها و سوداها کافئين وجود دارد و قبل از اينکه بدانيد فشارخونتان بالا رفته و کليه‌هايتان شروع به شکايت مي‌کنند.

سوء‌مصرف داروهاي مُسکِن

معمولاً خيلي زود به سراغ مسکن‌ها مي‌رويم، آن هم به ميزان بالا و در زمان نامناسب. وقتي درد داريد، ساده‌ترين فکر اين است که يک مسکن بخوريد اما بهتر است کمي بيشتر فکر کنيد. همه داروها عوارض‌جانبي دارند و خيلي از آنها به کليه‌ها آسيب مي‌رسانند. بااينحال مصرف بعضي داروها برايتان لازم است که بهتر است به مورد بعد رجوع کنيد.

مصرف نامنظم داروها

فشارخون بالا و ديابت نوع ? دو مشکل متداول هستند که معمولاً در اثر سبک‌زندگي و رژيم‌غذايي بد ايجاد مي‌شود. اگر به آن مبتلا هستيد، مراقب آسيبي که مي‌توانند به کليه‌هايتان برسانند باشيد و از اعضاي بدنتان با مصرف به‌موقع داروهاي تجويزشده برايتان، محافظت کنيد.

مصرف زياد پروتئين

براساس تحقيق دانشگاه هاروارد، بالا بودن ميزان پروتئين در برنامه‌غذايي، مي‌تواند به کليه‌ها ضرر برساند. آمونيا يکي از محصولات فرعي است که در اثر هضم پروتئين در بدن توليد مي‌شود – سمي که کليه‌هاي پُرکارتان بايد آن را خنثي کنند. هرچه مصرف پروتئين شما بيشتر باشد، فشار بيشتري به کليه‌ها وارد شده و اين مسئله به مرور زمان موجب ضعف عملکرد آنها مي‌شود.

عدم رسيدگي بموقع به بيماري‌ها و عفونت‌ها

همه ما خيلي اوقات بيماري‌هاي کوچکي مثل سرماخوردگي و آنفولانزا را ناديده مي‌گيريم اما اين مي‌تواند به کليه‌هايمان آسيب برساند. تحقيقات نشان داده است که کسانيکه به خوبي از خود مراقبت نکرده و استراحت کافي براي درمان بيماري‌هايشان ندارند، دچار مشکلات کليوي مي‌شوند.

سوء‌مصرف نوشيدني‌هاي الکلي

سموم موجود در الکل نه‌تنها به کبدتان آسيب مي‌رساند، بلکه روي کليه‌هايتان نيز اثر منفي دارد. يک راه براي جلوگيري از بيماري‌هاي کليوي، مصرف نکردن نوشيدني‌هاي الکلي استگروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1394/03/31

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها