داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


? راهکار مفيد و موثر براي درمان سريع‌تر اسهال

سهال، روش و ترفند بدن برايي خلاصي از شر باکتري‌هاي بد و مضر است و اکثر افراد نيز چندين بار در طول عمر خود به بيماري اسهال مبتلا مي‌شوند. با چند روش ذکرشده در ادامه مي‌توان اين فرايند را کوتاه‌تر کرد.

موارد شديد اسهال از عوامل مختلفي همچون آنفلوآنزا، مصرف آنتي‌بيوتيک‌ها، مسموميت غذايي، عفونت ويروسي، مصرف آب آلوده، برخي انواع جراحي‌ها و برخي از بيماري‌هاي دستگاه گوارشي ناشي مي‌شود.

بيماري اسهال به طور معمول به دو نوع حاد و مزمن طبقه‌بندي مي‌شود. نوع حاد اين بيماري معمولا پس از چند روز، برطرف مي‌شود اما نوع مزمن آن بيش از ?? روز طول مي‌کشد و در اثر بيماري‌ها و مشکلات جدي‌تري بروز مي‌کند و نياز است تا به شکل جدي درمان شود.

اسهال در کودکان بيشتر ديده مي‌شود که معمولا عفونت ويروسي دليل آن است. همچنين اسهال مي‌تواند از مسافرت به مناطق غيربهداشتي هم ناشي شود. کودکان، زنان باردار و افراد مسن مبتلا به اسهال ضرورت دارد مراقبت بيشتري از خود داشته باشند چرا که اين بيماري مي‌تواند براي کودکان و افراد مسن کشنده باشد.

به نقل از هلث لاين، راهکارهاي مختلفي براي تسکين و بهبود اين بيماري وجود دارد که در ادامه به برخي از آن‌ها اشاره شده است:

?- مصرف دارو:

مي‌توان برخي انواع دارو‌ها را با نظارت پزشک براي درمان اسهال مصرف کرد. داروهايي همچون «بيسموت ساب ساليسيلات» و «آتاپولگيت» به تسکين علائم اسهال کمک کرده هرچند عامل بوجود آورنده آن را درمان نمي‌کند. همچنين مصرف اين دارو‌ها بدون تجويز پزشک براي مبتلايان به اسهال مزمن توصيه نمي‌شود.

?- پرهيز از خوردن برخي غذا‌ها:

مراقبت در خوردن مواد غذايي و نوشيدني‌ها در مواقع ابتلا به اسهال حائز اهميت است. فراموش نکنيد که از دست رفتن آب بدن ناشي از اسهال براي کودکان و افراد مسن مي‌تواند کشنده باشد و بنابراين مهم‌ترين نکته در موارد ابتلا به اين بيماري، تامين آب بدن است. مصرف مواد الکلي، شير و نوشيدني‌هاي حاوي کافئين علائم اين بيماري را تشديد مي‌کند. همچنين لازم است از خوردن ميوه‌ها و سبزيجاتي که موجب گاز معده مي‌شود همچون کلم بروکلي، لوبيا، نخود سبز و ذرت خودداري شود.

?- پروبيوتيک‌ها:

پروبيوتيک‌ها شيوه درماني طبيعي براي اسهال به حساب مي‌آيند. پروبيوتيک‌ها باکتري‌هاي زنده‌اي هستند که در برخي مواد خوراکي مثل ماست وجود دارند. همچنين به شکل پودر يا قرص هم وجود دارند. آنتي بيوتيک‌ها اغلب باکتري‌هاي خوب را که در معده وجود دارد از بدن خارج مي‌کنند و اين امر مي‌تواند عامل بروز اسهال شديد باشد.

?- مخمر «ساکارومايسس بولاردي»:

«ساکارومايسس بولاردي» مخمري است که به منظور حفظ عملکرد معده عمل مي‌کند. اين مخمر اگرچه پروبيوتيک به حساب نمي‌آيد اما مانند آن اثر مي‌کند. ساکارومايسس بولاردي موثر‌ترين شيوه درمان براي اسهال مرتبط با آنتي بيوتيک است. همچنين به روده کمک مي‌کند تا با ميکروب‌هاي بيماري‌زاي اضافي مقابله و تضمين کند که مواد مغذي به درستي جذب شوند.

?- طب سوزني:

طب سوزني معمولا اولين روش مورد نظر در درمان اسهال نيست اما پزشکان چيني از به کار بردن اين روش در درمان اسهال حاد در کودکان نتايج مثبتي گرفته‌اند. همچنين استفاده همزمان طب سوزني با مصرف دارو در تسکين علائم اسهال در افراد بزرگسال موثر خواهد بود.

?- هومئوپاتي:

در صورتي که شيوه‌هاي درماني ديگر موثر نباشد روش هومئوپاتي تاثيرگذار خواهد بود.گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1394/03/31

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها