داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


در چه مواقعي و چگونه بايد شير مادر را دوشيد؟

در چه مواقعي و چگونه بايد شير مادر را دوشيد؟

 

در چه مواقعي و چگونه بايد شير مادر را دوشيد؟موقع دوشيدن شير،‌مادر بايد در وضعيت راحتي باشد، بهتر است بنشيند و اگر ممکن است ،‌ پاها را کمي بالا بگذارد. محيط نيز بايد ساکت و آرام باشد و به صدا درآمدن زنگ تلفن و يا زنگ منزل و ساير امور باعث قطع دوشيدن شير نشود. گاه اتفاق مي افتد مادر مجبور شود شير خود را بدوشد و بوسيله فنجان ، استکان ،‌قاشق ، قطره چکان ،‌سرنگ و يا حتي لوله به کودک بخوراند. از جمله :
الف) در مورد نوزاد نارس و يا بيماري که در بيمارستان بستري است و از طريق لوله ،‌سرنگ ،‌فنجان و غيره تغذيه مي شود.
ب) ‌آن دسته از شيرخواراني که به دليل نقايص جسمي لب و دهان و امثال آن قادر به مکيدن نيستند.
ج)‌مادري که در خارج از منزل اشتغال داشته و به هيچ وجه امکان تغذيه مستقيم در ساعت کار براي او وجود ندارد.
د) براي جلوگيري از احتقان پستان يا در شرايط و موارد خاص و معدودي که به دليل بيماري مادر و يا کودک و يا هر علت ديگري مکيدن و تخليه پستان توسط کودک براي مدتي مقدور نباشد.
? آمادگي اوليه براي دوشيدن شير:
زماني از روز را مي توان براي دوشيدن شير انتخاب کرد که پستان پر از شير باشد. در بيشتر مادران صبح ها پستان ها پرتر است ولي عملا در هر موقعس از روز مي توان پستان ها را دوشيد. براي مثال مي توان بعد از هر وعده تغذيه شيرخوار ،‌شير اضافي را دوشيد و دخيره نمود.
‌بهتر است ?? تا ?? دقيقه قبل از شروع دوشيدن شير،‌مادر کمي استراحت کند . يک ليوان شير، آب ميوه ، چاي کم رنگ يا سوپ بخورد. مايعات گرم بيشتر از مايعات سرد به ترشح شير کمک مي کنند. وسايلي که براي دوشيدن شير بکار مي روند بايد تميز باشند. شير مادر را مي توان با دست يا وسيله مکانيکي مثل پمپ يا شيردوش هاي نوع دستي و يا برقي دوشيد. اين وسايل بعد از هر بار استفاده بايد فورا شسته شوند. (شير دوش هاي دستي خيلي مناسب نيستند و بهتر است حتي اامقدور مورد استفاده قرار نگيرند) دست ها را بايد با آب و صابون ،‌ ولي پستان را فقط با آب ساده شستشوداد و از بکار بردن هر گونه کرم ، لوسيون ، روغن و ...پرهيز کرد.
موقع دوشيدن شير،‌مادر بايد در وضعيت راحتي باشد، بهتر است بنشيند و اگر ممکن است ،‌ پاها را کمي بالا بگذارد. محيط نيز بايد ساکت و آرام باشد و به صدا درآمدن زنگ تلفن و يا زنگ منزل و ساير امور باعث قطع دوشيدن شير نشود. هنگام دوشيدن شير،‌اگر مادر به کودکش فکر کند و يا تصور شير دادن و در آغوش گرفتن او را داشته باشد به ترشح و جاري شدن شير کمک مي شود. کنار کودک نشستن و به او نگاه کردن نيز همين اثر را دارد.
براي بهتر جريان يافتن شير ،‌توصيه مي شود يک حوله گرم و مرطوب به مدت ? تا ?? دقيقه روي پستان و نوک آن قرار داده شود . حمام کردن يا ماساژ دادن هم به اين کار کمک مي کند ،‌ بدين ترتيب که :‌ يک دست زير پستان و دست ديگر بالاي آن قرار گيرد. با حرکت يک يا هر دو دست هم زمان با هم از طرف قفسه سينه به نوک زير پستان مچاري شير لمس شده و شير به طرف مخازن آن که در زير هاله پستان قرار دارند،‌جريان پيدا مي کند.
? روش دوشيدن شير
براي دوشيدن شير با دست صورت مي گيرد،‌دست بايد طوري قرار گيرد که ? انگشت زير پستان و درست در لبه تحتاني هاله پستان قرار دارند، براي خروج شير بايد روي اين قسمت فشار وارد شود نه به نوک يا خود پستان. زيرا فشار دادن نوک پستان نه تنها سبب جاري شدن شير نمي شود ،‌ بلکه موجب ترک خوردگي ،‌سوزش و نازک شدن پوست نوک پستان هم مي شود.
بنابراين:‌
اگر دوشيدن شير با دست صورت مي گيرد،‌دست بايد طوري قرار گيرد که ? انگشت زير پستان و درست در لبه تحتاني هاله پستان و شست در بالا و روي لبه فوقاني هاله واقع شود. آن گاه بايد دست را به قفسه سينه تکيه داد و مطابق شکل زير،‌اول پستان را به طرف قفسه سينه و سپس به جاو آورد تا شير به آساني خارج شود. با قرار دادن انگشتان در جهات مختلف هاله ، مجاري ديگر شير هم تخليه مي شوند. هنگام دوشيدن شير با دست ،‌بايد براي جمع آوري شير از ليوان يا ظرف دهان گشاد ( که قبلا جوشيده است ) استفاده نمود . گاهي لازم است ليوان تميزي هم زير پستان ديگر قرار داده شود تا قطره هاي شيري که هم زمان با دوشيدن از پستان دوم ترشح مي شود جمع آوري گردد.
براي دوشيدن شير علاوه بر روش فوق که ذکر شد،‌از شيردوش هاي برقي نيز مي توان استفاده کرد. اين نوع شيردوش ها که اخيرا به بازار آمده اند،‌به صورت تکي يا دو تايي ( جهت دوشيدن همزمان پستان هاي مادر) در دسترس مادران قرار دارند و قابل استريل شدن درآب جوش بوده ،‌ با برق باطري کار مي کنند. قدرت مکش آنها بسيار مناسب است و بدون هيچگونه درد و ناراحتي مقدار بيشتري شير را در زمان بسيار کمتري از پستان هاي مادر مي دوشند و به هيچ عنوان با دست تماس ندارند،‌در نتيجه ميزان آلودگي نيز در دوشيدن شير به حداقل ممکن مي رسد. اين شير دوش ها در منزل و يا محل کار مادران شاغل قابل استفاده هستند. لازم به ذکر است اکثر مادران رضايت خود را از کاربرد انواع شيردوش هاي الکتريکي ابراز نموده اند.
? شير دوشيده شده مادر چگونه بايد ذخيره و يا فريز کرد؟
ظرف هاي پلاستيکي براي جمع آوري و ذخيره شير بهتر از ظرف هاي شيشه اي هستند، نه فقط به دليل ديرتر شکستن ، بلکه به آن خاطر که لکويست ها يا گلبولهاي سفيد موجود در شير مادر به جدار ظرف شيشه اي مي چسبند و خاصيت خود را از دست مي دهند. ليوان و بطري که براي دوشيدن و ذخيره کردن شير مورد استفاده قرار مي گيرند ،‌هميشه بايد قبلا جوشانده شوند و پس از خنک شدن مورد استفاده قرار گيرند،‌شير دوشيده شده را بايد بلافاصله داخل يخچال و يا فريزر قرار داد. شير دوشيده شده در درجه حرارت اتاق به شرطي که دور از آفتاب ،‌گرماي چراغ و يا شوفاژ باشد،‌حداکثر ? تا ? ساعت قابل استفاده است ولي بايد توجه داشت ،‌شيري که در درجه حرارت اتاق نگهداري شده باشد ديگر قابل فريز کردن نيست .. شير دوشيده شده را مي توان تا ?? ساعت در بخچال نگهداري نمود و يا ظرف ?? دقيقه اول در يخچال گذاشت ،‌ سپس فريز کرد. ظرفي که براي فريزر کردن به کار مي رود بايد فقط تا سه چهارم از شير پر شود تا جاي يخ زدن نيز داشته باشد. بهتر است روي ظرف ،‌تاريخ دوشيدن شير هم ثبت شود تا در هر بار استفاده ، اول شيرهاي قديمي تر مصرف گردد. در صورتي که شير مادر در قسمت جايخي يخچال نگهداري شود، تا دو هفته و در فريزرهاي معمولي‌( ?? – درجه ) تا ? ماه و درفريزرهاي صنعتي (‌?? – درجه سانتي گراد) تا ? ماه قابل استفاده است .
? شير فريزشده را چگونه بايد ذوب کرد؟
براي مصرف شير دوشيده شده منجمد،‌هرگز ظرف محتوي شير را نبايد مستقيم بر روي اجاق قرار داد، بلکه بايد آن را در مدت نيم تا يک ساعت به درجه حرارت بدن رساند. (‌با چکاندن يک قطره شير روي ساعد،‌حرارت مناسب را مي توان تشخيص داد.
الف) ‌ظرف محتوي شير فريزشده را در ظرف آب ولرم گذاشته و نکان داد تا کم کم يخ آن باز شده و يا اين که ،
ب)‌ ظرف محتوي شير را در قابلمه اي که مقداري آب داد قرار داد و قابلمه را روي اجاق گذاشت.
گرم کردن سريع شير در روي اجاق يا فر يا ماکروويو باعث مي شود که ويتامين هاي آن به سرعت تخريب شده و پروتئين هاي آن نيز تغيير يابد ، شير منجمد شده اي که ذوب و گرم شده ظرف نيم تا يک ساعت بايد مصرف شود و هرگز نبايد شير ذوب شده را دوبار فريز نمود.



گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1395/09/30

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها