داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


تيرگي پوست در زمان حاملگي

تيرگي پوست در زمان حاملگي

 

تيرگي پوست در زمان حاملگي? آيا تيره شدن قسمت هاي از پوست صورت يا بدن در زمان حاملگي طبيعي است؟
? قطعاً. تيرگي پوست بصورت لکه هاي نامنظم در حدود ??% از زنان حامله ديده مي شود. زناني که پوست تيره دارند بيشتر در معرض اين لکه ها قرار دارند. اين لکه ها بيشتر در نواحي دور لب بالا، بيني، بالاي گونه ها، و پيشاني ديده مي شوند و گاهي به صورت يک ماسک صورت را مي پوشانند. اين لکه ها که عموماً "ماسک حاملگي" خوانده مي شوند (ولي نام علمي آنها کلوآسما يا ملاسما [chloasma or melasma] است ممکن است در نواحي ساعت و ديگر قسمت هاي بدن که در معرض نور آفتاب قرار ديده شوند و با هر حاملگي واضح تر مي شوند.
علاوه بر اين، نوک پستان، کک مک يا خال، محل زخم ها، پوست دور ناحيه تناسلي، و نواحي از پوست که در معرض اصطکاک قرار دارند (نظير زير بغل و کشاله ران) در زمان حاملگي تيره تر يا اصطلاحاً هيپرپيگمانته (Hypertigmanted) مي شوند. تمام اين تغييرات ناشي از افزايش موقتي (و بي ضرر) توليد ملانين در بدن است. ملانين ماده اي است که رنگ مو، پوست و چشم از آن ناشي مي شود. تيرگي پوست ظرف چند ماه پس از حاملگي از بين مي رود، هر چند در بعضي از زنان اين تغييرات رنگدانه هيچگاه کاملاً برطرف نمي شوند.
? خط تيره روي شکم چيست؟
اين خط که "خط سياه" يا Linea Nigra خوانده مي شود در واقع همان "خط سفيد" يا Linea Alba است که بطور طبيعي از بالاي شکم و زير آبگاه تا قسمت پاييني شکم و استخوان عانه ادامه دارد و در حالت طبيعي به رنگ پوست بوده و ديده نمي شود. افزايش توليد ملانين باعث سبب تيره شدن اين خط مي شود. اين خط نيز در بيشتر موارد چند ماه پس از زايمان رنگ قبلي خود را باز مي يابد.
? براي جلوگيري از تيرگي پوست در زمان حاملگي چه مي توان کرد؟
تيرگي پوست معمولاً بعد از زايمان برطرف مي شود ولي براي به حداقل رساندن آن در زمان حاملگي مي توان توصيه هاي زير را بکار بست:
? دوري از آفتاب: اين نکته بسيار مهم است زير قرار گرفتن در معرض آفتاب تغييرات رنگدانه ها را تشديد مي کند. سعي کنيد از يک ضد آفتاب با طيف وسيع که در مقابل هر دو نوع اشعه هاي UVA و UVB محافظت ايجاد مي کند و SPF آن ?? يا بيشتر باشد بصورت روزانه استفاده کنيد. (SPF خصوصيتي از کرم هاي ضد آفتاب است که قدرت آنها را در محافظت از پوست در مقابل اشعه نشان مي دهد. اين عدد معمولاً روي جعبه ضد آفتاب نوشته شده است و هر چه عدد آن بزرگتر باشد نشان دهنده قدرت محافظت بيشتر است.) اگر حتي هوا آفتابي هم نباشد بايد از ضد آفتاب استفاده کرد و در صورتيکه ساعاتي را بيرون از منزل مي گذرانيد مي توانيد بيش از يک بار در روز هم استفاده کنيد.
در واقع، حتي اگر برنامه نداريد از خانه خارج شويد سعي کنيد ماليدن ضد آفتاب را به برنامه روتين هر روز صبحتان تبديل کنيد. اگر بيرون مي رويد علاوه بر ضد آفتاب از کلاه لبه دار هم استفاده کنيد. همچنين سعي کنيد مدت قرار گرفتن در معرض نور آفتاب را بويژه بين ساعت ?? صبح و ? بعد از ظهر کاهش دهيد.
از کرم ها و تميز کننده هاي پوستي ملايم استفاده کنيد. از بکار بردن کرم هايي که پوستتان را تحريک مي کنند خودداري کنيد زيرا باعث بدتر شدن تيرگي مي شوند.
? بعد از زايمان
بعد از زايمان هم به محافظت پوست خود از نور آفتاب ادامه دهيد. در بيشتر موارد، تيرگي هاي بوجود آمده به آهستگي و بدون هيچگونه درماني برطرف مي شوند. اما بايد توجه داشت که در تعداد کمي از زنان، داروهاي ضد بارداري که حاوي استروژن هستند (نظير قرص هاي ضد حاملگي) مي توانند سبب ايجاد کلوآسما شوند. در صورتيکه تيرگي پوست در حد ناراحت کننده باشد بهتر است روش ديگري براي جلوگيري از بارداري بکار رود.
اگر بعد از گذشت چند ماه از زايمان، لکه هاي تيره همچنان وجود داشته باشند مي توان از کرم هاي روشن کننده پوست نظير هيدورکينون (که بعضي از انواع آن ضد آفتاب هم در خود دارند) و يا يک داروي موضعي حاوي ترتينوئين (Retin-A) و يا داروهاي خوراکي نظير گلوکوليک اسيد استفاده کرد. اگر به متخصص پوست مراجعه کنيد احتمالاً براي شما داروهاي ترکيبي تحويز مي کند. البته نبايد انتظار داشته باشيد بسرعت نتيجه بگيريد.
درمان ممکن است چندين ماه طول بکشد. (در بعضي موارد نادر، متخصصين پوست براي از بين بردن لکه ها از ليزر استفاده مي کنند ولي اين درمان قدم اول نيست.) درمان هر چه باشد، محافظت در مقابل اشعه خورشيد در طول درمان و بعد از آن نکته اي حياتي است که بايد به آن توجه داشت.اگر شير مي دهيد و يا برنامه داريد دوباره به فاصله کوتاهي حامله شويد حتماً قبل از مصرف هر گونه دارو و يا انجام درمان با پزشک مشورت کنيد.
? آيا اين لکه ها نشانه اي از يک بيماري هستند؟
بعضي از تغييرات رنگ پوست ممکن است علائمي از بيماري هاي پوستي نظير سرطان پوست يا ديگر مشکلات باشند، بنابراين در صورتيکه همراه با تغيير رنگ پوست درد، حساسيت، قرمزي و يا خونريزي وجود داشت و يا متوجه تغيير رنگ، شکل يا اندازه خالي که از قبل داشته ايد شديد به متخصص پوست مراجعه کنيد.گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1395/09/30

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها