داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


درمان عرق کف دست

تعريق دست‌ و پا عارضه‌اي است که بسياري از افراد جامعه به آن مبتلا هستند و در نتيجه عوامل زيادي بروز مي‌کند، مانند عوامل ژنتيکي، بيماري‌هاي جسمي يا اضطراب‌هاي روحي و رواني

افرادي که به طور ژنتيک دچار اين مشکل هستند از همان سنين پايين با تعريق بيش از اندازه دست ها مواجه مي شوند. در افراد ديگر نيز تعريق بيش از اندازه کف دست ها به دليل اضطراب هاي دروني به وجود مي آيد. اين افراد در پاسخ به عوامل استرس زا بيشتر عرق مي کنند.

راه حل عرق کف دست

متاسفانه درمان هاي موجود در اين زمينه چندان مورد رضايت متخصصان پوست و مو نيست. در گذشته از روش هاي سنتي مانند ترکيبات گياه حنا، سدر يا اسطوخودوس استفاده مي شد. امروز اساس درمان اين افراد بسته به دلايل آن متفاوت است. مشاوره روان درماني و رفع تعارض هاي دروني براي رفع اضطراب و تعريق اين قبيل افراد موثر است. در موارد مربوط به عوامل ارثي از روش هايي مانند ترکيبات آلومينيوم (کلرور آلومينيوم) و ترکيبات عنصر زيرکونيوم که به صورت فرآورده هاي محلول، لوسيون، پماد و کرم در بازار وجود دارد، استفاده مي شود. اين فرآورده ها به صورت موضعي استفاده مي شود.

بعضي از اين فرآورده ها بايد زير نظر پزشک متخصص پوست استفاده شود و بعضي ديگر به صورت آماده در بازار به فروش مي رسد. اساس اين درمان ها کنترل تعريق است و تاثيري در درمان ريشه اي آن ندارد.

روش هاي درماني ديگري نيز وجود دارد، مانند استفاده از داروهايي که به داروهاي آنتي کولينرژيک معروف هستند. عوارضي که اين داروها ايجاد مي کنند براي افراد آزاردهنده اند، به همين دليل استقبال چنداني از اين روش ها نمي شود.

جراحي، آخرين راه حل در موارد حاد

از روش هاي جراحي در موارد بسيار شديد استفاده مي شود. در اين روش اعصابي که مسئول تحريک غدد عرق است قطع مي شود. البته از اين روش ها به دليل مشکلاتي که در پي دارد، کمتر استفاده مي شود.

درمان با سم

بتازگي روش تزريق سمي به نام بوتولينوم يا بوتولينوم توکسين معرفي شده که در واقع دارويي گرفته شده از سم نوع خاصي ميکروب است که به صورت موضعي تزريق مي شود. کاربرد اصلي اين دارو در درمان هاي چين و چروک صورت است اما براي کنترل تعريق کف دست و پا نيز استفاده مي شود. اين دارو بايد به وسيله متخصصان پوست و جراحان پلاستيک تجويز شود. در صورت انجام صحيح اين روش توسط پزشک متخصص، فرد تا مدت ها از تعريق بيش از اندازه کف دست و پا رها مي شود.گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1394/03/31

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها