داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


بيماري‌ هاي انگلي در کودکان

 آلودگي با انگل ها يکي از مشکلات شايع کودکان است. هر چند که برخي از بيماري ‌ها بيشتر در کودکان شايع است، اما واگيردار بودن اين نوع از بيماري‌ ها سبب مي ‌شود که همه ي اعضاي خانواده به شکلي درگير بيماري شوند، از جمله اين بيماري‌ ها مي ‌توان به بيماري‌ هاي انگلي اشاره کرد.

 

اتفاقا بيماري‌ هاي انگلي علايم خاصي ندارند و در طول مسافرت و در اماکن شلوغ و خصوصا مدارس از طريق تماس ‌هاي دستي يا تغذيه به راحتي شيوع پيدا کرده و به بقيه نيز سرايت مي‌ کنند.

 

يکي از بيماري‌ هاي انگلي که شيوع بيشتري هم دارد و به شدت به مسائل بهداشت فردي و اجتماعي مربوط مي ‌شود بيماري کرمک يا اکسيور است. در واقع در اصطلاح علمي به آن اکسيور مي ‌گويند و در ميان مردم به اسم کرمک شناخته مي ‌شود. عامل اين بيماري کرمي است انگلي به رنگ سفيد و به شکل نخ با پوسته ي نرم که طول آن بين 2 تا 12 سانتي ‌متر است.

 

محل زندگي اين انگل، دستگاه گوارش و راه ورودش از طريق دهان است. در واقع از طريق آب و مواد غذايي، تخم کرم وارد معده يا روده‌ ها مي ‌شود و بعد، از لارو خارج و تبديل به کرم بالغ مي ‌شود و در دستگاه گوارش عمدتا در قسمت تحتاني روده ي کوچک و روده ي بزرگ زندگي و عوارض و مشکلات و علائم خاص خودش را ايجاد مي ‌کند.

 

تشخيص:

آزمايش مدفوع براي شناسايي انگل ها، اعتبار قطعي ندارد، چرا که انگل کرمک با آزمايش مدفوع قابل کشف نيست و انگل ژيارديا نيز با آزمايش مدفوع ممکن است قابل کشف نباشد، بنابراين لازم است با علايم باليني انگل ها آشنا باشيم.

 

نشانه ‌هاي انگل در کودکان

علايم بيماري ‌هاي انگلي معمولا يکسان نيست و به نوع انگل بستگي دارد، به طوري که ابتلاي کودکان به برخي انگل ‌ها همانند کرمک موجب خارش ناحيه ي مقعد در آنان مي ‌شود؛ يا کرم ‌هاي‌ آسکاريس علايمي نظير بي ‌اشتهايي يا پُرخوري، بداخلاقي، لجبازي و گاهي جاري شدن آب دهان در هنگام خواب را ايجاد مي ‌کند.

 

به هر حال اگر کودک يک يا چند مورد از علائم زير را داشته باشد، ممکن است آلودگي انگلي داشته باشد. اين علائم عبارت است از:

 

* خارش معقد: کرم ماده بارور عمدتا شب‌ ها از دستگاه گوارش خارج مي ‌شود و اطراف نشيمنگاه تخم گذاري مي‌ کند. اين مساله باعث مي ‌شود که خارش بسيار شديدي در اواخر شب و اوايل صبح در ناحيه ي نشيمنگاه ايجاد شود و در اطفال نيز بسيار شايع است.

 

هر چند که برخي از بيماري ‌ها بيشتر در کودکان شايع است، اما واگيردار بودن اين نوع از بيماري‌ ها سبب مي ‌شود که همه ي اعضاي خانواده به شکلي درگير بيماري شوند، از جمله اين بيماري‌ ها مي ‌توان به بيماري‌ هاي انگلي اشاره کرد.

 

اين خارش در دختر بچه ها با خارش واژن نيز همراه است. البته بايد گفت که علل ديگر خارش پشت، رعايت نکردن بهداشت مقعد هنگام شستشو پس از اجابت مزاج است و يا علت خاراندن مقعد عواملي مانند حساسيت يا قارچ هم ممکن است باشد.

 

بيشترين علت خارش و يا سوزش واژن در کودکان دختر، کرمک(oxyuris) است که تشخيص افتراقي آن با عفونت ادراري است: در عفونت ادراري، سوزش ادرار در هنگام دفع ادرار است، نه سوزش واژن در غير موقع دفع ادرار و بالاخره در عفونت ادراري، تکرار ادرار، تب و بوي بد در ادرار هم داريم.

 

* اسهال هاي متناوب: اسهال متناوب از علائم شايع ژيارديا است که در کودکان ديده مي شود.

 

* آب دهان: جاري شدن غير عادي آب دهان مي تواند از علايم بيماري هاي انگلي باشد.

 

* دل دردهاي متناوب: شکم درد از علايم شايع مربوط به انواع انگل ها است که بيشتر در اطراف ناف تظاهر مي کند.

 

* دندان قروچه در شب: انگل ها سمومي از خود ترشح مي کنند که اين سموم مي توانند علايم متغيري را در کودک ايجاد کنند که يکي از آن ها دندان قروچه در خواب و گاهي بعضي علايم عصبي هستند. بايد گفت که از تشخيص هاي افتراقي دندان قروچه در کودکان، عصبي بودن آن ها است که بايد در نظر گرفته شود.

 

پيشگيري

* در اطفالي که مبتلا هستند ناخن ‌ها هميشه بايد کوتاه باشد که دليل واضحي دارد، اين بيماري همراه با خارش است، به دنبال خاراندن، تخم انگل مي‌ تواند زير ناخن‌ ها قرار بگيرد که با شستشوي آب و صابون هم از زير ناخن خارج نمي‌ شوند. پس بسيار اهميت دارد که ناخن‌ ها کاملا کوتاه باشند. اين نکته ي اولي است که بايد مورد توجه خانواده‌ ها قرار گيرد.

 

شستن دست ها

* نکته ي دوم، شستشوي مکرر دست ‌ها با آب و صابون خصوصا پس از اجابت مزاج است. در صورت دست زدن به گلدان گل، چمن يا کار در باغچه، به سرعت دست ها با صابون شسته شود و حتي با بُرِس به خوبي تميز شود.

 

تحقيقاتي که انجام شده، نشان داده است که تخم اين بيماري داخل اتوبوس ‌ها، دستگيره ي ماشين ‌ها و‌ روي صندلي‌ ها بسيار فراوان ديده شده يعني عامل بيماري به راحتي مي ‌تواند از اين مکان‌ ها منتقل شود. آموزش دادن به اطفال در اين زمينه بسيار اهميت دارد.

کودکي که مبتلا شده، بايد نسبت به شستشوي مکرر نشيمنگاه خصوصا زماني که صبح از خواب بيدار مي ‌شود، آگاه باشد. در واقع با اين کار کرم‌ ها کاملا دفع مي‌ شوند و احتمال ابتلا خيلي کم مي‌ شود.

 

دفع بهداشتي زباله و فاضلاب، شستشوي دقيق و کامل سبزيجات و مصرف آب بهداشتي در پيشگيري اين بيماري بسيار موثر است.

 

درمان بيماري هاي انگلي:

اگر کسي در خانواده به اين بيماري مبتلا شود، احتمال اين ‌که ديگران را هم مبتلا کرده باشد بسيار زياد است. پس درمانش بايد به شکل خانوادگي انجام شود.

 

نکته ي مهم در درمان انگل ها اين است که هر موقع احساس کرديم کودک انگل دارد، بايد فکر کنيم آلودگي به چند انگل وجود دارد به خصوص ابتلا به ژيارديا و کرمک و آسکاريس و آميب از عفونت هاي شايع هستند. بنابراين بهتر است درمان همزمان صورت گيرد.

 

يک درمان پيشنهادي دادن مجموعه ي مترونيدازول در کنار مبندازول است که با مراجعه به پزشک از ميزان و زمان و نحوه ي مصرف آن آگاه خواهيد شد.

 

البته خوب است بدانيد که قرص مبندازول جويدني است و مزه ي خوبي نيز دارد اما اگر کودک براي جويدن قرص ها همکاري نکرد بايد قرص را کوبيد و در يک قاشق آب يا غذا حل کرد و به کودک داد و دقت شود که قرص را با آب، قورت ندهد.

 

توجه: قرص مبندازول به کودکان زير دو سال تحويز نمي شود.

 گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1394/03/31

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها