داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


مضرات خوابيدن با آرايش

يک سوم زنان حداقل 2 بار در هفته فراموش مي‌کنند قبل از خواب آرايش خود را پاک کنند. شايد عوارض خوابيدن با آرايش در جواني خود را روي پوست نشان ندهد اما در ميانسالي زناني که در جواني چنين عادتي داشته‌اند پوستي به نسبت چروکيده‌تر از همسالان خود خواهند داشت.

کافي است يک ماه بدون پاک کردن آرايش بخوابيد تا پوستتان 10 سال پيرتر به نظر برسد. خيلي‌ از خانم‌ها مي‌پرسند مگر آرايش با پوست چه مي‌کند؟ دکتر زهره تهرانچي، متخصص پوست و عضو هيات‌‌علمي دانشگاه علوم‌پزشکي شهيدبهشتي، پاسخ مي‌دهد.

برخي خانم‌ها در طول روز ريمل مي‌زنند و گاهي قبل از خواب آن را پاک نمي‌کنند. اين کار چقدر براي مژه آسيب‌زننده است؟

makeup

ريمل‌هاي ضدآب باعث بروز کشش در ريشه مژه مي‌شود و مي‌تواند باعث ريزش مژه و کم‌پشتي آن شود. حتي اگر ريمل ضدآب هم نباشد، تماس مژه با بالش يا ماليدن چشم باعث تضعيف ريشه مژه و در درازمدت باعث ريزش آن خواهد شد.

خط چشم چطور؟

خوابيدن با خط چشم، احتمال عفونت چشم را بالا مي‌برد. به هر حال ممکن است در طول شب خانم چشمش را بمالد و اين ترکيب وارد چشم شود و دور پلک ايجاد حساسيت کند.

کرم‌هاي آرايشي، کرم‌پودر و پنکيک چطور؟

بهتر است قبل از خواب کرم‌پودر و تمام کرم‌هاي آرايشي حتي ضدآفتاب يا رژ لب با توجه به جنس پوست، با آب و صابون يا شيرپاک‌کن پاک شود تا منافذ پوست باز شود و امکان تنفس پوستي وجود داشته باشد. حداکثر مي‌توان يک کرم‌ مرطوب‌کننده يا کرم شب يا کرم دور چشم ملايم مصرف کرد.

اگر منافذ پوستي بسته بماند چه اتفاقي مي‌افتد؟

چربي و عرق ترشح شده نمي‌تواند از منافذ خارج ‌شود و فشار ناشي از خروج آنها باعث باز شدن منافذ مي‌شود و روزنه‌هاي باز به‌تدريج باعث چروکيدگي پوست مي‌شوند. از سوي ديگر، وقتي پوست شسته نمي‌شود، آلودگي‌هايي که در طول روز روي آن نشسته در کنار ترکيب مواد آرايشي محيط مناسبي را براي رشد باکتري‌ها ايجاد مي‌کند که مي‌تواند عامل بسياري از بيماري‌هاي پوستي از جمله جوش، حساسيت و اگزما باشد.

آيا با آرايش خوابيدن زمينه خشکي پوست را هم فراهم مي‌کند؟

بله، اگر مواد آرايشي سنگين باشد، مثلا کرم‌پودرهاي گريم، جلوي رطوبت‌رساني به پوست را مي‌گيرند و باعث خشکي آن مي‌شوند. گاهي نيز حساسيت به اين مواد باعث قرمزي و خارش مي‌شود که خود زمينه‌ساز خشکي پوست است.

از نظر علمي در طول شبانه‌روز ماندن چند ساعت آرايش روي صورت به پوستمان صدمه نمي‌زند؟

نهايتا 3-2 ساعت. استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و ضدآفتاب‌ها اشکالي ندارد اما استفاده از کرم‌پودر و کرم‌هاي آرايشي مخصوص گريم که در اغلب جشن و مهماني‌ها کاربرد دارد، نبايد بيش از اين مدت روي پوست بماند و فورا بايد پاکشان کرد تا منافذ پوستي مهلت تنفس پيدا کند. حتما پس از برگشتن از جشن و مهماني‌ها بايد آرايش را پاک کرد. تاکيد مي‌کنم حتي اگر خسته‌ايد کمي درباره مضرات خوابيدن با آرايش تامل کنيد و به اين فکر کنيد که ارزش چند دقيقه وقت گذاشتن براي پاک کردن پوست بيش از اينهاست.

اين نکات در مورد آرايش پوست بود. آيا باقي ماندن موادي که براي آرايش مو به کار مي‌روند هم در طول شب مي‌تواند عارضه داشته باشد؟

بله. کساني که مويشان را با کش مي‌بندند يا موي درست شده با سنجاق و بست‌هاي مختلف را در طول شب باز نمي‌کنند يا با بيگودي بسته شده و موي ژل و تافت و ساير مواد آرايشي خورده، مي‌خوابند، مدت تماس اين مواد خشک‌کننده و مضر با مو را زياد مي‌کنند و احتمال ريزش مو را بالا مي‌برند. در چنين شرايطي حتما بايد ابتدا حمام کرد تا اين مواد و ترکيب‌ها از روي موي پاک شود.گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1394/03/31

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها