داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


علائم سرخجه چيست؟

سرخجه يک بيماري تنفسي است که نسبتا خفيف، اما مسري است

 

سرخجه چيست؟

سرخجه يک بيماري تنفسي است که نسبتا خفيف، اما مسري است. از بعد از همگاني شدن تزريق واکسن MMR طبق برنامه واکسيناسيون کشوري در ايران، بيماري سرخجه کاهش چشمگيري يافته است. اما قبل از اينکه واکسن سرخجه در سال ???? ساخته شود، سرخجه در بين بچه هاي دبستاني و پيش دبستاني بسيار شايع بوده و اغلب در اواخر زمستان و اوايل بهار ديده مي شد. کودکي که به سرخجه مبتلا مي شود دانه هاي پوستي يا بثورات شبيه به سرخک مي زند و ممکن است تب خفيفي هم داشته باشد، اگر چه گاهي يک کودک مي تواند بدون بروز هيچ علامتي هم به سرخجه مبتلا شده باشد. سرخجه را به نام سرخک آلماني يا سرخک سه روزه نيز مي شناسند، در حاليکه واقعا سرخک نيست و عامل آن ويروسي متفاوت از ويروس ايجاد کننده سرخک است.
  
اگر سرخجه بيماري خفيفي است پس چرا خطرناک است؟

سرخجه بيماري خطرناکي براي کودکان و نوجوانان نيست.


اما براي جنين قبل از تولد، بخصوص در سه ماه اول بارداري، بسيار خطرناک و آسيب زننده است. در حقيقت واکسن سرخجه اولين بار براي پيشگيري از ابتلا به سرخجه در دوران حاملگي براي زناني که در سنين باروري قرار داشتند ساخته شد. ابتلا به سرخجه در يک خانم حامله، بخصوص در سه ماهه اول بارداري، تا ??% منجر به بروز سندرم سرخجه مادرزادي يا congenital rubella syndrome (CRS) مي شود.


همچنين مي تواند سبب سقط جنين، تولد زودرس و نقايص شديد مادرزادي در جنين مانند کري، کوري و نقايص ديگر در قلب و مغز شود. زنان حامله اي که در بچگي واکسن سرخجه را دريافت کرده اند، نسبت به اين بيماري ايمن هستند در حاليکه آنها که به اين بيماري در دوران بچگي مبتلا شده اند ممکن است نسبت به آن ايمن نشده باشند. بنابراين به خانمهايي که قصد حاملگي دارند توصيه مي شود که يک تست از نظر ميزان آنتي بادي و مقاومت بدنشان نسبت به بيماري سرخجه انجام دهند و اگر مشخص شد که نسبت به بيماري ايمن نيستند حداقل ? ماه قبل از حاملگي اقدام به واکسيانسيون نمايند. پيش از ساخته شدن واکسن بر عليه سرخجه و عمومي شدن استفاده از آن، اختلالات مادرزادي به علت سرخجه بسيار بيشتر از امروز ديده مي شد.

 

علائم سرخجه چيست؟

اولين علامت بثورات خارش دار مخصوص سرخجه است که ابتدا در صورت، گردن و بعد در تمام بدن پديدار مي شود.


دانه هاي سرخجه ممکن است به شکل نقاطي به رنگ صورتي يا قرمز کم رنگ به نظر آيند که بعدا مي توانند با هم ترکيب شده و شبيه به يک لکه بزرگتر شوند.


بطور معمول دو تا سه روز نيز اين علائم به طول مي انجامند. ساير علائم ممکن است بصورت تب خفيف (بين ??.? تا ??.? سانتيگراد) که مي تواند ?? ساعت طول بکشد


گرفتگي يا آبريزش از بيني
قرمزي و التهاب چشم ها


و تورم و بزرگ شدن غدد لنفاوي در قاعده جمجمه، پشت گوش ها و پشت گردن باشند. بيشتر بچه هاي مبتلا به سرخجه به طور کامل و بدون عارضه از بيماري بهبود مي يابند.


بالغيني که سرخجه مي گيرند ممکن است دچار عوارضي مثل آرتريت (التهاب مفاصل) و آنسفاليت (التهاب مغز) شوند


بيماري سرخجه چطور منتشر مي شود؟ 

 قدرت سرايت و انتشار سرخجه به اندازه سرخک و آبله مرغان نيست، اما کودکي که واکسن سرخجه نگرفته باشد در صورتي که از هوايي استنشاق نمايد که به بزاق و ترشحات فرد مبتلا به سرخجه آلوده شده است (مثلا بواسطه عطسه و سرفه فرد بيمار)، مي تواند به بيماري مبتلا شود. فرد بيمار يک هفته قبل از پيدايش دانه هاي سرخجه و يک هفته بعد از پيدايش آنها مي تواند بيماري را به ديگران انتقال دهد.


بيشترين واگيري بيماري زماني است که دانه ها بيررون ريخته باشند.


اگر خانم حامله اي در مقابل سرخجه ايمن نشده است، بايد از کودک مبتلا به سرخجه، حتي يک هفته بعد از ناپديد شدن دانه ها نيز دوري کند .

سرخجه چيست وراه درمان,سرخجه در کودکان,سرخجه در نوزادان

سرخجه بيماري خطرناکي براي کودکان و نوجوانان نيست

 
 اگر کودک من مشکوک به سرخجه باشد، لازم است به پزشک اطلاع دهم؟

 بله، از آنجا که بيماري سرخجه مسري است و بايد به اطلاع مقامات بهداشت و سلامت رسيده شود، بنابراين بهتر است به پزشک کودکتان اطلاع دهيد.


به علاوه سرخجه ممکن است با سرخک و مخملک اشتباه گرفته شود، معاينه پزشک براي افتراق اين بيماري ها از يکديگر لازم است. در صورت نياز و صلاحديد پزشک آزمايش خون جهت تاييد بيماري انجام مي شود. اگر تب فرزندتان از ??.? درجه سانتيگراد بالاتر رفت يا علائمي غير از تب و دانه هاي پوستي داشت به پزشک او اطلاع دهيد


براي درمان سرخجه چه بايد بکنم؟

اگر کودک شما مبتلا به سرخجه شده است، کاري لازم نيست انجام دهيد زيرا اين يک بيماري خفيف است. به اين دليل که عامل بيماري ويروس است نه باکتري، آنتي بيوتيک نيز موثر نخواهد بود. ممکن است براي پائين آوردن تب او لازم باشد که از استامينوفن يا ايبوپروفن استفاده کنيد.


اما هرگز از آسپيرين استفاده نکنيد، زيرا ممکن است سبب بروز سندرم Reye شود که بيماري نادر اما بسيار خطرناک و کشنده است
  
چطور مي توانم از بيماري سرخجه کودکم پيشگيري کنم؟

با انجام واکسيناسيون MMR که طبق برنامه واکسيناسيون کشوري، معمولا دوز اول آن در سن ?? تا ?? ماهگي تزريق شده و يادآور آن در سنين ? تا ? سالگي انجام مي شود.


اگر هر گونه شکي در مورد واکسيناسيون کامل فرزندتان داريد حتما برنامه واکسيناسيون فرزندتان را با کارشناس مرکز بهداشتي و درماني يا پزشک وي کنترل کنيد.گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1395/11/25

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها