داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


آيا آبله مرغان خطرناک است؟

آبله مرغان در کودکان

 

روي سينه و شکم کودک نوپاي من، دانه ها و جوش هاي قرمز بوجود آمده است؛ آيا مي تواند آبله مرغان باشد؟

 

بله مي تواند آبله مرغان باشد. آبله مرغان که بيماري واريسلا نيز ناميده مي شود، به طور معمول بصورت بثورات پوستي خارش دار بروز مي کند. دانه ها يا جوشهاي آبله مرغان به صورت برآمدگي کوچک شروع مي شوند که به سرعت به تاول هاي کوچک مايع دار با زمينه صورتي تغيير شکل پيدا مي کنند و در نهايت به صورت پوسته هاي قهوه اي و خشک شده در مي آيند.

 

اين دانه ها و جوش ها اغلب از پوست سر، صورت يا تنه شروع مي شود، سپس مي تواند در سر تا سر بدن پخش شود. کودکان اغلب بين 500-250 دانه آبله مي زنند، اگرچه در مواردي ممکن است بيماري فقط به چند تاول کوچک محدود شود.

 

کودک نوپاي شما ممکن است خسته و بيحال بنظر برسد و شايد کمي تب داشته باشد. احتمالا اشتهايش را از دست داده و مختصري سردرد يا درد در ناحيه شکم دارد. در حدود دو روز قبل از بيرون ريختن دانه ها، ممکن است سرفه يا آبريزش از بيني داشته باشد.

 

بيماري آبله مرغان معمولا 5 تا 10 روز طول مي کشد.

 


چگونه کودک نوپاي من مي تواند به آبله مرغان مبتلا شده باشد؟

 

بيماري آبله مرغان توسط ويروس واريسلا زوستر (varicella zoster) ايجاد مي شود که از فردي به فرد ديگر انتقال پيدا مي کند. اگر نوپاي شما تا کنون واکسن آبله مرغان نزده است يا به بيماري آبله مرغان مبتلا نشده است در صورت تماس با فرد مبتلا، امکان ابتلاي وي به اين بيماري بسيار زياد است.

 

نحوه انتقال بيماري از طريق تماس با دست افراد آلوده يا تماس با تاول هاي فرد آلوده است. همچنين تنفس در فضايي که فرد آلوده بر اثر تنفس يا عطسه، سرفه آلوده به ويروس کرده اند سبب انتقال بيماري مي شود (ويروس در اثر تماس با مستقيم يا مايع تاولها قبل از اينکه شروع به پوسته ريزي بکند، نيز سبب انتقال بيماري ميشود). اگر کودک شما در معرض تماس با ويروس قرار گيرد اغلب 14 روز تا 16 روز طول مي کشد تا دانه ها و جوشهاي چرکي ظاهر شود. اگر چه دوره تظاهر بيماري مي تواند بين 10 تا 21 روز نيز طول بکشد.

 

آيا آبله مرغان خطرناک است؟

براي بچه هاي سالم بيشتر يک بيماري آزار دهنده است تا يک تهديد واقعي. البته حتي بچه هاي سالم هم بندرت مي توانند دچار عوارض آبله مرغان شوند؛ اين عوارش ممکن است يک عفونت باکتريايي پوستي، پنوموني يا ذات الريه، آنسفاليت يا ورم مغز باشد.

 

اگر کودک شما آبله مرغان دارد و بيمارتر از آنچه که مورد انتظار است به نظر مي رسد، حتما به دکترش اطلاع دهيد. اگر تب بيمار بعد از چند روز که از شروع بيماري مي گذرد همچنان افزايش مي يابد، اگر دانه يا جوشي در چشم کودک بزند يا پوست اطراف آبله ها متورم و دردناک و خيلي قرمز باشد، حتما به پزشک متخصص اطفال وي اطلاع دهيد.

 

اگر کودک شما يک بيماري مزمن تضعيف کننده سيستم ايمني مانند لوسمي دارد يا در حال مصرف مقادير بالاي کورتيکواستروئيد است (که مثلا در بيماري آسم استفاده مي شود)، ابتلا به عفونت آبله مرغان مي تواند عوارش خطرناک براي وي ايجاد کند.

 

بعضي تدابير پيشگيري کننده مانند تزريق سرم ايمونوگلوبولينِ واريسلا يا واکسن آن تنها اگر مدت کوتاهي بعد از تماس با ويروس بيماريزا تزريق شود، مي تواند موثر باشد.

 

در چنين شرايطي با بروز اولين علائم آبله مرغان، حتي اگر کودک شما فقط با فرد مبتلا به آبله مرغان تماس داشته باشد، حتما به پزشک او اطلاع دهيد.

 

بالغيني که به آبله مرغان مبتلا مي شوند بيماري سخت تري خواهند داشت و در خطر ابتلا به عوارضي مثل پنوموني باکتريايي خواهند بود.

 

اگر شما حامله هستيد و هرگز آبله مرغان نگرفته ايد در صورتي که کوچکترين شکي از تماس با فرد مبتلا داشته ايد حتما به پزشک خود اطلاع دهيد و يا حتي از ايشان اطلاعاتي در مورد مواردي که بايد رعايت کنيد و احتياط هاي لازم جهت پيشگيري از بيماري خود بخواهيد.

 

زونا چيست؟

همان ويروسي که سبب بيماري زونا مي شود، مي تواند سبب ايجاد دانه ها و جوش هاي دردناک بنام زونا شود. وقتي که يک بچه در دوران کودکي آبله مرغان مي گيرد، ويروس در بدن وي باقي مي ماند و مي تواند سالها بعد مجددا در شرايط خاصي فعال شده و باعث بروز علائم شود. زونا مي تواند چندين سال بعد از اولين ابتلا کودک به آبله مرغان ظاهر شود.

 

تقريبا از هر ده نفري که در کودکي تجربه آبله مرغان را داشته اند، يک نفر ممکن است در بزرگسالي به زونا مبتلا شود.

 

آيا راه و روشي براي پيشگيري از بيماري آبله مرغان وجود دارد؟

بله. واکسن آن از سال 1373 در دسترس بوده و متخصصين اطفال پيشنهاد مي کنند که بهتر است کودکان 12 تا 18 ماهه يک دوره اين واکسن را دريافت کنند و يک يادآور نيز در 4 تا 6 سالگي داشته باشند. واکسيناسيون آبله مرغان 95% کودکان را از ابتلاء به آبله مرغان جدي و شديد حفظ مي کنند.

 

البته واکسن آبله مرغان ممکن است در بچه هاي سالم هم عوارضي داشته باشد. اگر کودک شما به ژلاتين موجود در واکسن يا به آنتي بيوتيک نئومايسن حساسيت داشته باشد يا در تزريق دوزهاي قبلي واکنش آلرژيک نشان داده باشد، در اينصورت واکسيناسيون آبله مرغان توصيه نمي شود.

 

اگر کودک شما به سرطان يا هر بيماري ديگري که بر سيستم ايمني بدن تاثير مي گذارد، مبتلا باشد يا اگر اخيرا تزريق خون داشته يا مقادير بالايي داروهاي استروئيدي مي گيرد لازم است در مورد تزريق واکسن آبله مرغان با پزشک معالج وي مشورت کنيد تا موضوع را به دقت بررسي کنند.

 

براي درمان آبله مرغان در فرزندم چه کارهايي لازم است انجام دهم؟

از کودکتان در خانه نگهداري و مراقبت کنيد تا دانه هاي آبله خشک شده و به پوسته تبديل شود. اين امر سبب بهبود سريعتر شده و از انتشار بيماري به سايرين هم جلوگيري مي کند.

 

متاسفانه يک يا دو روز قبل از شروع تظاهرات بيماري و بروز جوشها و دانه هاي آبله، فرد بيمار بيشترين احتمال سرايت را به ديگران دارد. يعني قبل از اينکه خود فرد يا حتي والدين کودک متوجه شروع بيماري شوند، احتمال انتقال بيماري به سايرين بيشتر از هر زمان ديگري است.

 

وقتي که کودک شما در حال بهبودي است، مهمترين کاري که مي توانيد انجام دهيد کاهش يا از بين بردن خارش است. حمام يا دوش روزانه يا هر چند ساعت يکبار مي تواند مفيد باشد. افزودن بيکربنات سديم مخصوص استحمام به آب وان يا ريختن آن در ظرف بزرگي که براي دوش گرفتن کودک از آن استفاده شود براي کاهش درد و خارش مفيد است.

 

بعد از حمام نيز مي توانيد لوسيون کالامين را روي آبله هاي خشک شده و مناطق خارش دار بگذاريد.

 

اگر چه سخت است اما بايد از خاراندن و کندن زخمها جلوگيري شود. زيرا زمان و دوره درمان را به تعويق مي اندازد. اگر زخمها کنده شوند مي تواند موجب ايجاد اسکار (زخم جوش) شده و موجب عفونت پوست شبيه زرد زخم شود. کوتاه نگه داشتن ناخنهاي کودک به جلوگيري از کنده شدن و زخم شدن محل آبله ها کمک مي کند.

 

تب را مي توان با استامينوفن يا ايبوبروفن پايين آورد و هرگز از آسپرين استفاده نکنيد، زيرا سبب بروز سندرم Reye's که معمولا نادر اما خطرناک است در کودکان مي شود.

 

در صورتيکه خارش موجب ناراحتي و بيقراري کودکتان شده باشد مي توانيد از آنتي هيستامين به مقدار مناسب استفاده کنيد.

 

از داروي ضد ويروس آسيکلووير براي درمان آبله مرغان مي توان استفاده کرد (در بچه هايي که از نظر ايمني مشکلي ندارند). براي بچه هايي يا سيستم ايمني ضعيف شده آسيکلووير مي تواند موجب وخامت حال بيمار شود. بنابراين در مورد استفاده از دارو حتما با پزشک اطفال کودکتان مشورت کنيد.گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1395/11/25

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها