داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


شب ادراري کودکان و مشکلات آن

 

يکي از مشکلاتي که والدين تا يه سني با آن دست و پنجه نرم ميکنند مشکل شب ادراري کودک ميباشد که البته در روز هم ممکن است ادرار کردن کودک در خواب و بيداري اتفاق بيفتد.بايد والدين اين نکته را بدانند که شب ادراري کودکان فقط خودشان را آزار نميدهد و اين شب ادراري کودکان شان را هم مورد آزار و اذيت قرار ميدهد.

 

شب ادراري به حالتي گفته مي‌شود که در سني که معمولا هم سن و سالان بيمار مي‌توانند خود را کنترل کنند، شخص به طور غيرارادي در هنگام خواب ادرار مي‌کند. اگر از ابتداي تولد هنوز کودک در شب ادرار مي‌کند به اين حالت شب ادراري اوليه (PNE) مي‌گويند. اگر کودک شب ادراري نداشته و بعدا دچار آن شده باشد به آن شب ادراري ثانويه (SNE) مي گويند.

 

اين در حالي است که بيشتر دختران تا سن ? سالگي و بيشتر پسران تا سن ? سالگي از اين حالت خارج مي‌شوند،

 

 
اگر تا سن ? سالگي تنها مشکل کودک، شب ادراري باشد اين مشکل به عنوان يک بيماري تلقي نمي شود. گزارشات نشان مي دهد که حدود ?? درصد کودکان تا سن ? سالگي در طول هفته و يا ماه، ممکن است دفعاتي از شب ادراري را تجربه کنند.
 

به گونه اي که تا سن ?? سالگي نزديک به ?? درصد از کودکان بهبود مي‌يابند.
روش هاي درماني متفاوتي بدون در نظر گرفتن علت شب ادراري براي حل اين مشکل وجود دارد. اما اگر بيماري هاي جسمي مانند ديابت، يبوست و عفونت ادراري علت قضيه باشد، حتما لازم است که پزشک درمان بيماري اصلي را شروع کند.
در خصوص شب ادراري کودکان و مشکلات آن با “دکتر آلاله قيصري، فوق تخصص بيماري هاي کليه و مجاري ادرار کودکان و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان” به گفتگو پرداختيم که مشروح آن را در ادامه مي خوانيد.

ممکن است در اذهان عمومي تعاريف زيادي در مورد شب ادراي شکل گرفته باشد. به طور کلي شب ادراري به چه بيماري گفته مي شود ؟

تصور افراد بر اين است زماني که کنترل ادرار در روز به دست مي آيد و به کودکان آموخته مي شود تا در طول روز بتوانند ادرار خود را کنترل کنند، بايد کودک بتواند در طول شب نيز ادرار خود را کنترل کند. اين در حالي است که کنترل ادرار در شب ممکن است مدت ها پس از آموزش کنترل ادرار در روز به دست آيد.
اگر تا سن ? سالگي تنها مشکل کودک، شب ادراري باشد اين مشکل به عنوان يک بيماري تلقي نمي شود. گزارشات نشان مي دهد که حدود ?? درصد کودکان  تا سن ? سالگي در طول هفته و يا ماه، ممکن است دفعاتي از شب ادراري را تجربه کنند. اما پس از ? سالگي به تعريف شب ادراري بازگشته و بررسي مي شود که شب ادراري تک علامتي و يا چند علامتي است.
منظور از تک علامتي بودن اين است که شب ادراري تنها مشکل کودکان باشدو

گاهي اوقات پزشک با معاينه کودک متوجه مي شود که شب ادراري همراه با تشنج شبانه و يا اختلالات خواب در شب است. بنابراين معاينه دقيق، شرح حال کامل و انجام آزمايشات خاص مي تواند در تشخيص بيماري موثر باشد.
 

در غير اين صورت موارد جنبي ديگر نيز در کنار اين معضل مشاهده مي شود. براي مثال ممکن است شکايت والدين اين باشد که فرزند ? ساله آنها به دفعات در طول شب و يا چندين مرتبه در طول هفته و يا ماه شب ادراري را تجربه مي کند، به گونه اي که از بدو تولد کودک اين مشکل وجود داشته و تا کنون نتوانسته است کنترل ادرار شب را به دست آورد.
اين در حالي است که کودک در طول روز هيچ گونه مشکلي ندارد، تکرر ادرار نداشته و موقع دفع ادرار شکايتي از دل درد ندارد. اما ممکن است شب ادراري با اختلالات خواب نظير خواب هاي سنگين همراه با خرو پف کردن همراه باشد، به گونه اي که در برخي مواقع کودک دچار وقفه تنفس شود. همچنين در برخي مواقع همراه شب ادراري، کودک چاقي شديد دارد و يا اينکه علاوه بر وجود مشکل در شب، کودک در روز نيز دچار مشکل است و يا در اجابت مزاج دچار مشکل است.

آيا زماني که کودک دچار شب ادراري مي شود، والدين بايد نگران بيماري زمينه اي ديگري در فرزند خود باشند ؟ آيا شب ادراري مي تواد نشانه بيماري ديگري باشد ؟

اگر تنها علامت و شکايت بيمار، شب ادراري باشد معمولا جاي نگراني وجود ندارد. ممکن است بيمار مواردي مانند بيماري ديابت و نارسايي کليه را تجربه کند که توانمندي وي در کنترل ادرار را از دست مي دهد و اولين تظاهر آن به شکل شب ادراري باشد.
همچنين ممکن است کودک زماني که از خواب بيدار مي شود، احساس عطش شديد داشته باشد، به گونه اي که قبل از صرف صبحانه مقدار

تکرر ادرار در کودکان در هنگام روز و شب جزو شب ادراري هاي غير تک علامتي محسوب مي شود. براي تشخيص اين موضوع روش هاي غير تهاجمي مانند سونوگرافي توصيه مي شود.
 

زيادي آب بنوشد. علاوه بر اين ممکن است علامت هاي ديگر نظير اختلال رشد همراه شب ادراري وجود داشته باشد که نشان مي دهد شب ادراري تنها مشکل کنترل ادرار کودک در طول شب نيست.
گاهي اوقات پزشک با معاينه کودک متوجه مي شود که شب ادراري همراه با تشنج شبانه و يا اختلالات خواب در شب است. بنابراين معاينه دقيق، شرح حال کامل و انجام آزمايشات خاص مي تواند در تشخيص بيماري موثر باشد.

آيا ترس مي تواند زمينه ساز مشکل شب ادراري در کودکان شود ؟

گاهي کودک به دلايل مختلف دچار ترس از اجابت مزاج مي شود که معمولا به دليل تجمع کودکان پشت درب دستشويي و اجازه ندان اوليلي مدرسه براي خارج شدن کودکان سر کلاس درس و همچنين تنبيهاتي که براي آنها مفيد نيست در مدارس اتفاق مي افتد. بايد توجه داشت که اين موضوع به شب ادراري مربوط نمي شود، اما بسياري از کودکان که ادرار خود را به موقع تخليه نمي کنند در مورد دفع مدفوع نيز با همين مشکل مواجه هستند و بالعکس. در اين هنگام والدين بايد به پزشکان فوق تخصص گوارش کودکان مراجعه کرده و از آنها کمک بگيرند.
در واقع تکرر ادرار در کودکان در هنگام روز و شب جزو شب ادراري هاي غير تک علامتي محسوب مي شود. براي تشخيص اين موضوع روش هاي غيرتهاجمي مانند

چنانچه به طور مثال براي ? ماه کودک دچار شب ادراري نشده و پس از اين مدت آن را تجربه مي کنند، بايد موارد ثانويه و عوامل رواني عامل بيماري مورد بررسي قرار گيرد.
 

سونوگرافي توصيه مي شود که ممکن است نشان از دفع بيش از حد کلسيم در کودک و وجود سنگ کليه باشد. همچنين لازم است ظرفيت مثانه و يبوست کودکان در شروع شب ادراري و يا ناتوان ماندن  شيوه درمان مورد بررسي قرار گيرد.

والدين کودکان مبتلا به شب ادراري چگونه مي توانند تشخيص دهند که بيماري جنبه بيولوژيکي و يا روانشناسي دارد ؟ آيا علائم باليني خاصي وجود دارد که آنها متوجه  اين مسئله بشوند ؟

معمولا افرادي که زمينه هاي ژنتيکي در آنها وجود دارد، وقفه اي در نحوه مشکل شب ادراري در آنها ديده نمي شود. اما چنانچه به طور مثال براي ? ماه کودک دچار شب ادراري نشده و پس از اين مدت آن را تجربه مي کنند، بايد موارد ثانويه و عوامل رواني عامل بيماري مورد بررسي قرار گيرد. زيرا ممکن است استرس هاي محيط، تولد کودک جديد در خانواده، تغيير محل مدرسه، جدايي پدر و مادر از يکديگر و …در روند بيماري تاثير گذار باشد.
اين در حالي است که حتي براي کودکاني که از ابتدا تا به حال تجربه شب ادراري داشته اند نيز فشارهاي محيط مي تواند اوضاع را وخيم تر کند. بنابراين توصيه مي شود اين کودکان از موارد استرس زا و حتي تماشاي فيلم هاي مهيج و انجام بازي هاي کامپيوتري تا حدودي دور نگه داشته شوند.گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1395/11/04

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها