داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


دانستنيهايي در مورد ناخن جويدن

 

 

 

 

 

 

 

افرادي که ناخن هايشان را ميجوند به عقربک مشکوک هستند.عقربک به يک نوع عفونت پوستي ميگويند که مکان ايجادش در دور ناخن ها است.زماني که يک فرد ناخن هايش را ميجود مخمرها باکتري ها از طريق خراش ها و پارگي ها به پوست شان وارد ميشود و همين سبب ميشود دور ناخن شان سرخ شود،تورم و چرک داشته باشد.

 

ناخن جويدن (onychophagia)، عادت نسبتا رايجي است که آدم‌ها در سنين مختلف به آن دچار مي‌شوند. درباره‌ي اين که چرا آدم‌ها ناخن‌شان را مي‌جوند نظريه‌هاي بسياري وجود دارد، اما بيشتر آنها معتقد هستند که اين کار اغلب ريشه در استرس دارد يا ممکن است فعاليتي باشد که از کودکي شکل مي‌گيرد. در ادامه اين مطلب را به نقل از بازده بخوانيد.

برآوردها نشان مي‌دهند که ?? درصد از کودکان، ?? درصد از نوجوانان، ?? درصد از جوانان، و ? درصد از بالغين بزرگسال ناخن‌هاي‌شان را مي‌جوند، که اثر زيبايي‌شناختي(بدشکل شدن ناخن‌ها) واضح‌ترين پيامد آن است.

براي بعضي از آدم‌ها، شرم و خجالت اجتماعي از اين که ناخن‌شان چه شکلي به نظر مي‌رسد باعث مي‌شود افسرده يا منزوي شوند يا ديگر از فعاليت‌ها مثل سابق لذت نبرند. از اين‌ها گذشته، اگر مرتبا ناخن‌هاي‌تان را مي‌جويد، آيا اين موضوع نگران کننده‌اي است؟
? خطر کمتر شناخته شده‌ي جويدن ناخن

ناخن جويدن ممکن است فراتر از اثرات عاطفي که به جا مي‌گذارند براي شما مضر باشد. به عنوان مثال :

?. باکتري‌هاي بيماري زا
ناخن‌هاي شما مکان ايده‌آلي براي رشد باکتري‌ها است، و اين باکتري‌ها شامل باکتري‌هاي پاتوژن(بيماري‌زا) بالقوه‌اي مثل سالمونلا و اشريشيا کُلي(که دوست دارند زير ناخن‌هاي شما را خانه‌ي خودشان بدانند) مي‌شود.

وقتي ناخن‌تان را مي‌جويد، آن باکتري‌ها به راحتي به دهان و ساير نقاط بدن‌تان منتقل مي‌شوند، که ممکن است در آنجا باعث عفونت شوند. ناخن‌هاي شما در واقع ممکن است دو برابر خود انگشت‌هاي‌تان آلوده باشند. از آنجا که تميز نگه داشتن ناخن‌ها دشوار است، اين مکان به نقطه ي اصلي انتقال ارگانيسم‌هاي عفوني تبديل مي‌شود.

هرچند من از اين که پژوهشي در اين زمينه انجام شده باشد اطلاعي ندارم، اغلب بيان مي‌شود آدم‌هايي که ناخن‌شان را مي‌جوند سيستم ايمني قوي‌تري دارند و بنابراين نسبت به سايرين کمتر مريض مي‌شوند.

يک توضيح بالقوه براي اين امر آن است که جويدن ناخن ممکن است پاتوژن‌هاي محيط را به سيستم ايمني‌تان معرفي کند، و به سيستم ايمني کمک کند درباره‌ي سيستم دفاعي و دفاع در برابر بيماري‌ها چيزهايي بياموزد، مثل آن‌ چيزي که وقتي آدم‌ها آب دماغ‌شان را مي‌خورند رخ مي‌دهد.

?. عفونت‌هاي ناخن
جوندگان ناخن مشکوک به عقربک هستند، يک عفونت پوستي که دور ناخن‌ها به وجود مي‌آيد. وقتي ناخن‌تان را مي‌جويد، باکتري‌ ها، مخمرها، و ديگر ريزارگان‌ها مي‌توانند از طريق پارگي‌ها و خراش‌هاي کوچک وارد شوند، و باعث تورم، سرخي، و چرک دور ناخن‌تان شوند.

اين وضعيت دردناک ممکن است با عمل جراحي از بين برود. طبق نظر آکادمي درماتولوژي امريکا (AAD) عفونت‌هاي باکتريايي به وجود آمده به علت خوردن ناخن، در واقع يکي از رايج‌ترين مشکلات هستند.

?. زگيل‌ به خاطر عفونت HPV (ويروس پاپيلوم انساني)
زگيل‌هاي روي انگشتان‌ که به خاطر ويروس پاپيلوم انساني، يا HPV، به وجود مي‌آيند، در بين ناخن جوندگان مزمن رايجتر است. (در اينجا من به انواعي از HPVاشاره دارم که باعث زگيل روي دست‌تان مي‌شوند، نه آن‌هايي که به زگيل‌هاي ناحيه‌ي تناسلي، و خيلي به ندرت به سرطان دهانه‌ي رحم منجر مي‌شوند.) اين زگيل‌ها مي‌توانند هنگامي که ناخن‌تان را مي‌جويد به آساني به دهان و لب‌هاي‌تان منتقل شوند.

?. مشکلات دنداني
ناخن جويدن مي‌تواند در چفت شدن مناسب دندان‌ها، يا شيوه‌اي که هنگام بستن دهان‌تان دندان‌هاي بالا و پايين‌تان روي هم قرار مي‌گيرند، تاثير بگذارد.

اگر در طولاني مدت به جويدن ناخن ادامه دهيد، دندان‌هاي شما ممکن است از موقعيت درست‌شان تغيير مکان بدهند، بدشکل شوند، پيش از موعد بريزند، و تضعيف شوند. آکادمي دندانپزشکي عمومي برآورد مي‌کند که ناخن جوندگان مزمن ممکن است در طول مدت زندگي‌شان تا ???? دلار بيشتر پول صرف هزينه‌هاي دندانپزشکي کنند.

?. کيفيت نامناسب زندگي
در مطالعه‌اي که امسال به چاپ رسيد دريافتند آدم‌هايي که به صورت مزمن ناخن‌شان را مي‌جوند از کساني که اين کار را نمي‌کند اختلال بيشتري را در کيفيت زندگي خود گزارش مي‌دهند.

سطح اين اختلال با مدت زمان صرف شده براي جويدن ناخن، تعداد ناخن‌هاي درگير و شمار کساني که اختلالات قابل رويت ناخن را گزارش مي‌دهند افزايش مي‌يابد. تنش به وجود آمده هنگام تلاش براي مقاومت در برابر جويدن ناخن، رنج بردن به خاطر جويدن ناخن يا خود رفتار ناخن خوردن نيز به طرز منفي بر کيفيت زندگي تاثير مي‌گذارند.گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1395/11/04

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها