داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


انزال زود رس به چه معناست ؟

انزال زود رس به چه معناست ؟
از نظر علم روانشناسي : انزالي که بر خلاف ميل شخص و بدون کنترل او انجام ميگرد را انزال زود رس گويند که بر طبق آن فرد از زمان انزال و کيفيت رابطه ناراضي است و اين نارضايتي ميتواند يک طرفه يا دو طرفه باشد ، به طوريکه حتي اگر شريک جنسي فرد از زمان انزال ناراضي باشد ، انزال را زود رس گويند . ( مثلا اگر مرد در ? دقيقه ارضاء ميشود و زن در ?? دقيقه ، انزال را زود رس گويند اما اگر مرد در ?? دقيقه ارضاء شود و زن در ?? دقيقه ، مورد را مربوط به انزال زود رس نميدانند )
از نظر علم پزشکي : انزال کمتر از دو دقيقه که بدون کنترل شخص انجام گيرد را انزال زود رس گويند .


دلايل ايجاد انزال زود رس در مردان :

? – عوامل رواني بازدارنده ( عواملي مانند اضطراب در حين عمل زناشويي ، احساس گناه يا افسرده گي ميتوانند موجب انزال زود رس شوند )

? - فاصله زياد بين روابط جنسي ( وقتي که احساسات جنسي بين زوجين متراکم ميشود ، معمولا کنترل يک باره آنها سخت ميشود و منجر به انزال زود رس ميشود. )

? – تجربه جنسي کم ( بيشتر افراد در اوايل زندگي زناشويي دچار اين مشکل ميشوند و به مرور زمان با تجربه بيشتر مشکلشان رفع ميگردد )

? - عوامل پزشکي بازدارنده ( عواملي نظير آسيب جسمي ، تداخلات دارويي در هنگام درمان بعضي بيماري ها و مشکلات هورموني از جمله عوامل پزشکي هستند که منجر به انزال زود رس ميشود )

روش هاي درمان انزال زود رس :
? – درمان هاي موضعي : استفاده از کرم هاي بيحس کننده مانند ژل ليدوکابين ?% و اسپري هاي بيحس کننده ميتواند در بهبود انزال زود رس موثر باشد . ( ژل ?% ليدوکابين + کرم پريلو کابين ?.?% + استفاده از کاندوم باعث افزايش زمان انزال ميشود و استفاده از اسپري هاي بيحس کننده به دليل ايجاد حالت تکرر بعد از مصرف زياد توصيه نميشود. )

?- درمان هاي دارويي : دارو هاي مهار کننده بازجذب سرتونين و ضد افسرده گي در درمان انزال زود رس موثر اند ، بر فرض مثال ميتوان به داروهاي خانواده اس اس آر آي ، اشاره کرد که شامل داپوکستين ، فلوکستين ، پاروکستين و سرتالين ميباشند و همچنين گه گاه داروي وياگرا را توصيه ميکنند . ( درمان هاي دارويي را در مراحل حاد بيماري که بيماري از فاز پزشکي وارد فاز رواني شديد شده و موجبات مشکلات عديده در روابط فرد شده است ، تجويز ميشوند و استفاده بدون نظر پزشک از اين داروها به دلايل ماهيت هاي اعتياد آور و شرطي کننده و گه گاه تکرر جنسي و همچنين آمار بالاي خودکشي در اثر استفاده از داروهاي ضد افسرده گي ، توصيه نميشود ، لذا در صورت تمايل به استفاده از اين روش حتما قبلا با يک متخصص سايکوتراپ يا روانکاو مشورت کنيد )


? – درمان هاي رفتاري : اين نوع درمان ها از موثر ترين و سالم و بدون عارضه ترين نوع درمانها ميباشند و بر طبق آنها فرد به جاي استفاده از دارو يا مواد مصنوعي با استفاده از روش هاي آموزشي رفتاري ، سعي ميکند که رفتار و احساسات خود را کنترل کند ( در بيشتر مواقع اين روشها اولين پيشنهاد براي درمان ميباشند ) ، اين روشها  شامل :

  • تکنيک ماستر و جانسون : اين روش شامل يادگيري ، تشخيص و کنترل احساسات و رفتارهايي است که منجر ميشود فرد به اوج نقطه لذت برسد و انزال صورت گيرد ، اين روش نياز به اراده و تمرين زياد دارد ، اما از جمله موثرترين روشهاي درماني است که تاکنون براي درمان انزال زود رس شناخته شده است ، بر طبق آن فرد در ابتدا توسط خود يا شريکش ، تحريک ميشود و هر بار که به نزديکي نقطه اوج لذت ميرسند ، عمل تحريک را متوقف و بعد از چند لحظه که احساسات فروکش کرد ، دوباره اقدام مينمايند ، بعد از چند روز تمرين اوليه ، عمل زناشويي به روشي که مرد در زير و زن در بالا قرار ميگيرد عمل تکرار ميشود به اين صورت که مرد در زمان نزديک شدن به اوج نقطه لذت با آگاه کردن زن که در اينجا کنترل عمل زناشويي را در دست گرفته ، او را باخبر ميسازد تا رابطه را کنترل کند ، بر طبق اين روش که از جمله بهترين روشهاي درماني است ، فرد بعد از چندين هفته تمرين و ممارست ، به مرحله اي ميرسد که کنترل رابطه جنسي برايش شرطي ميشود و ميتواند با کنترل احساسات خود ، هم زمان رابطه اش را زياد کند و هم شريکش را ارضاء کند . ( کليه اصول اين روش بر پايه تحريک و توقف قبل از نقطه اوج لذت ميباشد ، لذا از جمله بهترين روشها براي افزايش مهارت محسوب ميشود )
  • تکنيک فشار : بر طبق اين روش با فشار دادن انتها يا سر آلت تناسلي قبل از انزال ، از انزال جلوگيري ميشود که دليل جلوگيري کردن آن اين است که با فشار آوردن به اين نقاط فشار خون در اين نقاط کم ميشود و درنتيجه نعوظ يا ارکيسون کم ميشود و انزال دير انجام مي پزيرد .
  • پوزسيون خوب هنگام مقاربت : روش هاي معمول ( مرد در بالا ) کمک خيلي زيادي به درمان انزال زود رس نميکند ، براي درمان ميبايست از روشهايي که در آن مرد به پشت خوابيده و زن در رو عمل زناشويي را با فعاليت زياد کنترل ميکند از جمله بهترين روشها براي درمان ميباشند .
  • تعدد مقاربت : زياد کردن تعداد عمل زناشويي در طول هفته و روز ميتواند به در مان زود انزالي کند به طوريکه اگر هفته اي دو بار عمل زناشويي داريد و آن را تبديل به هفته اي ? الي ? بار برسانيد ، بعد از چند هفته مشکل زود انزاليتان تا حدودي رفع ميشود .
  • استفاده از کاندوم : استفاده از کاندوم و بخصوص از نوع بيحس کننده آن که در بازار به فرواني موجود است ، ميتواند به دليل کمتر کردن ميزان تماس آلت مردانه ، باعث رفع زود انزالي شود .


? - درمان هاي رواني – عاطفي : يکي از بهترين ها و موثرترين روشها براي رفع انزال زود رس و افزايش لذت در روابط زناشويي ، جايگزيني عشق بازي در عمل زناشويي است ، بديهي است که در زمانيکه عشق بازي در رابطه جنسي برقرار باشد و دو طرف در حال عشق بازي بايکديگر اند ، ديگر زود انزالي معني خود را از دست ميدهد ! کارهايي مثل نوازش ، تحريک کلامي و بدني زن قبل از دخول و کارهايي مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد در رابطه ، ميتوانند به اين مهم کمک کنند . ( به طور خلاصه اگر زن و مرد در هنگام عمل زناشويي مشغول عشق بازي باشند به دليل اينکه رضايت جنسي هر دو طرف ايجاد ميشود ، زود انزالي به طور کلي برطرف ميشود )


? – درمان هاي سنتي و گياهي : دمکرده گل شقايق و دارچين و همچنين سياه دانه و بخته سنجد در روغن زيتون باعث دير انزالي يا به اصطلاح سفتي کمر ميشود ، همچنين ماليدن حنا هم در بعضي از متون قديمي آمده شده ( صحت علمي روشهاي فوق تاييد نشده و بيشتر تجربي اند ! تا علمي ! )


جمع بندي و نتيجه گيري :


زود انزالي در اصل مشکل يا بيماري محسوب نميشود و ميتوان گفت که اين وسواس فکري افراد و اضطراب آنها از داشتن يک رابطه با کيفيت است که منجر بروز اين امر ميشود ، لذا کاهش اضطراب و حفظ آرامش در کنار کنترل بدن و احساسات با تمرين بيشتر بهترين راه کار براي پيشگيري و درمان اين مشکل اند .


در پايان جا دارد به چند حديث که در مورد زود انزالي روايت شده اند اشاره کنم :


حضرت محمد ( ص ) ميفرمايند : « چون کسي خواهد که با زن خود جماع کند به روش مرغان به نزد او نرود ، بلکه اول با او دستبازي و خوش طبعي کند و بعد از آن جماع کند »
توضيح : حضرت فرموده اند که همان اول کار فوري نرويد سراغ دخول ، بلکه با نوازش کردن و تحريک لمسي همسرتان را براي دخول آماده کنيد و بعد به انجام مقاربت بپردازيد . ( اگر فقط همين حديث را اجرا کنيد و سر لوحه زندگيتان کنيد ديگر مشکلي به نام عدم رضايت جنسي ، تکراري شدن براي همديگر و زود انزالي دچار نمي شويد ! حال برويد و بگوييد که اسلام ديني است خرافي و با مقتضيات زمان هماهنگ نيست ! )


حضرت علي ( ع ) ميفرمايند : « هرکسي که ميخواهد با زن خود نزديکي کند ، تعجيل نکند که زنان را کارها ميباشد »
توضيح : حضرت به مانند پيامبر بزرگوار اسلام تاکيد دارند که عجله در عمل زناشويي نادرست است و بهتر است قبل از انجام عمل دخول با عشق بازي همسر را براي انجام اين کار آماده کرد ، اين را علم روز دنيا هم ثابت کرده که اگر عمل زناشويي اين چنين شروع و خاتمه يابد به دليل ارضاء شدن زن و ايچاد مهرو عطوفت بين زوجين ، موجبات پايداري زندگي زناشويي فراهم ميشود .گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1394/03/31

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها