داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


بهترين قرص ضد بارداري

 

 

 

 

 

قرص‌هاي ضدبارداري گاه مانند شمشيرهاي دو لبه عمل مي‌کنند و مصرف نادرست آنها مي‌تواند با افزايش خطر سرطان سينه، اضافه وزن، سقط جنين بعد از قطع قرص و ... همراه باشد. از طرف ديگر بسته بودن فضاي جامعه باعث شده بسياري از خانم‌ها بدون مراجعه به متخصص زنان به انتخاب خود اين داروها را از داروخانه تهيه و مصرف کنند که کاري عقلاني نيست، پس اين مطلب را بادقت بخوانيد.

قرص‌هاي جديد اثر مردانه‌زايي ندارند

قرص‌هاي ضدبارداري از 2 بخش هورموني کاملا متفاوت تشکيل شده‌اند. ماده موثر آنها اتينيل استراديول است و قسمت دوم آنها از پروژسترون تشکيل شده است. از آنجايي که بخش اتينيل استراديول معمولا در همه قرص‌ها ثابت است، قرص‌ها برحسب اينکه حاوي چه مقدار از اين ماده باشند به قرص‌هايي با دوز بالا يا پايين تقسيم‌بندي مي‌شوند. قسمت پروژستروني قرص‌ها هم قابل تغيير است و انواع مختلفي دارد. برخي از آنها اثر ضد هورمون مردانه و برخي ديگر اثر مردانه‌زايي دارند.

 اکثر قرص‌هاي ضدبارداري که در گذشته استفاده مي‌شد داراي اثر مردانه‌زايي بودند به جز چند قرصي که اخيرا وارد بازار شده‌اند ازجمله ياسمين، ياز، ديان و مارولون. مکانيسم اثر بيشتر قرص‌هاي ضدبارداري از طريق توقف تخمک گذاري است اما بخش پروژستروني قرص نيز باعث کاهش ضخامت لايه داخلي آندومتر مي‌شود. اين حالت باعث مي‌شود اگر هم تخمک‌گذاري انجام شد جنين به راحتي داخل رحم ننشيند. علاوه براين، کاهش ضخامت لايه داخلي رحم باعث مرتب شدن عادت ماهانه و کاهش خونريزي ماهانه مي‌شود.

آنهايي که نبايد قرص بخورند

مصرف قرص‌هاي ضد بارداري به مدت کوتاه براي مثال 3 تا 6 ماه معمولا مشکلي ايجاد نمي‌کند. بهتر است هميشه از قرص‌هايي با دوز پايين از جمله ياسمين، ياز، مارولون، ديان 35 يا نوع ايراني آنها مانند سيپروترون کامپاند يا LD استفاده شود. اگر اين داروها  در فرد جواب داد ديگر نيازي به استفاده از قرص‌هاي قوي مثل HD وجود ندارد. قبل از تجويز قرص بايد سابقه خانوادگي فرد پرسيده شود که نبايد ديابت و فشار خون داشته باشد، وزنش خيلي بالا نباشد،

بهتر است سيگار نکشد و سابقه بيماري فلبيت يا لخته شدن خون هم نداشته باشد زيرا اين قرص‌ها مي‌توانند باعث افزايش لخته يا ترمبوز در بدن شود به خصوص در افراد مبتلا به فلبيت مي‌توانند منجر به سکته مغزي، سکته قلبي يا ترومبوز در پاها شوند. همچنين فردي که قرص ضدبارداري مي‌خورد و براي مثال دست يا پايش مي‌شکند و مجبور مي‌شود مدتي بي‌حرکت  باشد بيشتر در خطر ترومبوز قرار دارد تا فردي که قرص مصرف نمي‌کند. علاوه براين کساني که مي‌خواهند عمل جراحي شوند حتما بايد از يک ماه قبل مصرف قرص را قطع کنند چون ممکن است احتمال ترومبوز بعد از جراحي در عروق شان زياد شود.

از روز دوم قاعدگي بخوريد نه روز پنجم!

هورمون‌هاي کنترل‌کننده تخمک‌گذاري (FSH و LH) توسط هيپوفيز ترشح مي‌شوند. قرص‌هاي ضدبارداري با بالا بردن سطح هورمون‌هاي زنانه باعث مي‌شوند بدن تشخيص دهد چون به اندازه کافي هورمون زنانه وجود دارد پس نيازي به ترشح 2 هورمون اصلي FSH و LH نيست بنابراين سطح آنها بسيار کاهش پيدا مي‌کند و تخمک گذاري متوقف مي‌شود. براي توقف تخمک گذاري تاکيد مي‌شود قرص‌هايي که جديدا در بازار هستند از جمله ياسمين، ياز و مارولون حتما از روز دوم عادت ماهانه ميل شوند چون اين داروها يک مقدار ضعيف‌تر هستند و شروع مصرف از روز پنجم شايد يک مقدار دير باشد.

متاسفانه ديده شده که حتي داروخانه‌ها به عادت قديم مي‌گويند از روز پنجم قرص ميل شود درنتيجه بعضي بارداري‌ها با وجود مصرف قرص اتفاق مي‌افتد که مي‌تواند خطرناک هم باشد. قرص‌ها اگر از روز پنجم خورده شوند بايد درماه اول از يک وسيله پيشگيري ديگر هم استفاده کرد اما اگر از روز دوم خورده شوند از فرداي آن روز قرص تاثيرگذار خواهد بود. اگر هم شک و ترديد داريد مي‌توانيد در ماه اول از يک روش جلوگيري ديگر هم استفاده کنيد. لازم به ذکر است که مصرف هيچ قرصي بعد از روز هفتم عادت ماهانه ديگر تاثيرگذار نخواهد بود.

قرص‌هايي براي زمان شيردهي

در زمان شيردهي بايد از قرص‌هاي ضدبارداري متفاوتي استفاده کرد. اين قرص‌ها ميني پيل نام دارند و فقط حاوي پروژسترون هستند و بايد هر روز سر ساعت ميل شوند زيرا سطح هورمون‌شان بسيار پايين است تا در شيردهي اختلالي ايجاد نکنند. مکانيسم اثر آنها فقط با نازک کردن لايه داخلي رحم و ممانعت از لانه گزيني است بنابراين خيلي نمي‌توانند جلوي تخمک‌گذاري را بگيرند و فقط در 6 ماهي که خانم به طور کامل شير مي‌دهد موثر هستند. يعني اگر کسي شيرخشک به کودکش بدهد تاثير آن بسيار کمتر مي‌شود و بهتر است از روش ديگري همزمان استفاده کند.

 ساير قرص‌هاي ضدبارداري نيز بهتر است هر روز سر ساعت خورده شوند اما يک مقدار جاي مانور هم دارند. براي مثال اگر فرد هر شب سر ساعت 9 قرص مي‌خورد و يک شب آن را فراموش کند و فردا صبح يادش بيفتد مي‌تواند قرص فراموش شده را ميل کند و شب سر ساعت 9 طبق روال عادي به مصرف قرص ادامه دهد. اما اگر بيشتر از 2 روز فراموش کند ديگر فايده‌اي ندارد و بايد آن ماه همزمان از يک روش جلوگيري ديگر نيز استفاده کند.

بعد از 3 ماه آزمايش چربي و قند خون بدهيد

اين داروها گاهي اوقات سردردهاي ميگرني را تشديد مي‌کنند يا حتي به وجود مي‌آورند زيرا پروژسترون باعث احتباس آب در بدن مي‌شود. استروژن موجود در قرص نيز گاهي اوقات باعث بزرگ‌تر و دردناک شدن سينه‌ها مي‌شود. اگر بيمار مي‌خواهد قرص را طولاني مدت مصرف کند حتما بايد 3 ماه بعد از شروع مصرف، سطح چربي‌هاي بدنش از جمله کلسترول و تري‌گليسيريد و همچنين قند خونش را اندازه‌گيري کند زيرا اين قرص‌ها در تعداد کمي از افراد مي‌تواند باعث افزايش چربي‌ها و قند خون شوند که اگر اين مشکلات با رژيم غذايي همزمان، اصلاح نشوند بايد مصرف قرص قطع شود.

فقط براي موارد اورژانسي!

قرص‌هاي اورژانسي يا «Morning-After Pills»در گذشته بيشتر از نوع HD بودند، درحال حاضر قرص‌هاي پروژستروني به نام لونژيل موجود هستند که فقط پروژسترون دارند. طريقه مصرف‌شان هم به اين صورت است که يک عدد بعد از رابطه جنسي و يک عدد 12 ساعت بعد خورده مي‌شود. اين داروها فقط در 72 ساعت اول بعد از مقاربت قابل استفاده هستند و هرچه زودتر مصرف شوند تاثيرگذاري‌شان هم بيشتر است.

 مصرف اين قرص‌ها بايد محدود باشد چون درصد موفقيت‌شان در حد 85 درصد است و اصلا جلوي تخمک گذاري را نمي‌گيرند بلکه سطح هورمون را بالا مي‌برند و بعد سطح هورمون دوباره پايين آمده و يک قاعدگي اتفاق مي‌افتد، درنتيجه بارداري رخ نمي‌دهد. بهتر است خانم‌هايي که رابطه دارند اين قرص را در منزل داشته باشند تا اگر کاندوم پاره شد يا خوردن قرص ضدبارداري فراموش شد بتوانند از آن استفاده کنند.

خطر سقط جنين

برخي افرادي که براي مدت طولاني از قرص‌هاي ضدبارداري استفاده مي‌کنند بعد از قطع قرص دچار عادت ماهانه نشدن يا آمنوره بعد از قطع قرص مي‌شوند زيرا يکي از مکانيسم‌هاي اثر قرص‌ها بالا بردن هورمون شير يا پرولاکتين است. قاعدگي‌ها معمولا بايد چند ماه بعد از قطع قرص برگردند و اگر برنگردند يعني تخمک‌گذاري انجام نمي‌شود و شانس بارداري کم مي‌شود. در اين صورت فرد بايد حتما از لحاظ هورموني بررسي شود. اما اگر قرص براي مدت کوتاه استفاده شود معمولا اين حالت رخ نمي‌دهد. مصرف طولاني‌مدت باعث مي‌شود ضخامت آندومتر آنقدر نازک شود که گاهي اگر بارداري هم اتفاق بيفتد منجر به سقط مي‌شود.

بالاي 40 سال با احتياط

معمولا بدن همه افراد به قرص‌ها يکسان جواب نمي‌دهد. ممکن است يک نفر بيشتر با ياز سازگاري داشته باشد و فردي ديگر با ياسمين يا ديان و ... بنابراين بايد قرص‌ها را امتحان کرد. در هر صورت بهتر است در مرحله اول از داروهاي جديد مثل ياز، ياسمين، ديان، مارولون و ... استفاده کرد و بعد اگر مشکلي بود نوع قرص را عوض کرد. لازم به ذکر است که سيگاري‌هاي بالاي 35سال بهتر است اصلا از قرص‌هاي ضد بارداري استفاده نکنند. همچنين در افراد بالاي 40سال بايد خيلي با احتياط تجويز شوند.

بيشتر از 4 سال مصرف نکنيد!

استفاده از اين قرص‌ها به مدت طولاني و بدون توقف اصلا توصيه نمي‌شود. همانطور که ذکر شد اين قرص‌ها حاوي هورمون اتينيل استراديول هستند. در واقع گروه اتينيلي که به اين استرديول اضافه شده است باعث مي‌شود هورمون به مدت طولاني در بدن باقي بماند، يعني اگر قرصي امروز قطع شود چند ماه طول مي‌کشد تا کل دارو از بدن خارج شود و از آنجايي که اين هورمون مي‌تواند تحريک‌کننده سرطان سينه باشد توصيه مي‌شود قرص با فواصل 3 ماهه استفاده و يک ماه توقف يا 6 ماهه استفاده و 2 ماه توقف مصرف شود. درکل استفاده از قرص بيشتر از 4 سال به خصوص به طور ممتد خيلي توصيه نمي‌شود

 گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1394/03/31

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها