داروخانه شبانه روزی پاستورداروخانه شبانه روزی پاستور


اگر صدايتان مي گيرد حتما بخوانيد

درست است که با گذشت زمان ظاهر انسان ضعيف مي‌شود و صدا هم از اين امر مستثنا نيست، اما مي‌توان شرايط مناسبي را براي حفظ کيفيت صدا فراهم کرد

منشا توليد صدا حنجره است و موثرترين قسمت حنجره، تارهاي صوتي هستند که مهمترين نقش را در توليد صدا دارند. صداي توليد شده با تارهاي صوتي که صوت با فرکانس پايه‌اي گفته مي‌شود، کيفيت کلام را ندارد. اين صوت اوليه با عبور از قسمت‌هاي مختلف حلق، دهان و بيني که در اصطلاح آن راتونل صوتي گويند، فرم کلامي پيدا مي‌کند.

فرکانس پايه‌اي حنجره در خانم‌ها 240 هرتز است. يعني 240 بار در ثانيه اين تارها به لرزش در مي‌آيند و در آقايان اين فرکانس 140 هرتز مي‌باشد. علت اختلاف اصلي بين صداي آقايان و خانم‌ها همين تفاوت فرکانس پايه‌اي است و به همين دليل صداي خانم‌ها زيرتر از آقايان است.

درست است که با گذشت زمان ظاهر انسان ضعيف مي‌شود و صدا هم از اين امر مستثنا نيست، اما مي‌توان شرايط مناسبي را براي حفظ کيفيت صدا فراهم کرد. ايجاد صدا به 2 عامل بستگي دارد:

1- حجم هواي ذخيره شده در ريه در موقع بازدم

2- توانايي عضلات تارهاي صوتي و منضمات آن که با مشاوره با متخصصان آسيب‌شناسي گفتار و انجام تمرينات ورزشي و تنفسي مي‌توان بر اين کاستي‌ها فائق آمد. استفاده از دخانيات در سنين بالا آسيب شديدي به حنجره وارد مي‌کند.


گرفتگي صدا در خانم‌ها تحت عوامل مختلفي صورت مي‌گيرد

تغييرات هورموني در دوران تخمک‌گذاري، حاملگي و دوران يائسگي هر کدام مي‌تواند موج تغيير صدا شود. عامل تغييرات روحي و خلقي که در ساعات مختلف روز رخ مي‌دهد و گفتني است که اولين تظاهرات و تغييرات روحي و خلقي در کيفيت صدا اثرگذار است. در صورت بروز بيماري‌هاي التهابي حنجره، بهبودي به علت بالا بودن فرکانس پايه‌اي و رعايت نکردن استراحت صوتي با تاخير رخ مي‌دهد. همچنين صحبت کردن بيش از حد با تلفن، حنجره را خسته مي‌کند و مخصوصا در زمان بيماري لارنژيت باعث تاخير در بهبودي مي‌شود. همچنين استفاده بيش از حد از مواد شوينده شيميايي و همچنين لوازم آرايشي و استنشاق انواع عطر و اسپري عامل موثر گرفتگي صدا در خانم‌هاست. لازم به ذکر است استفاده از داروهاي محرک، تاثير نامطلوب بر لايه‌هاي مخاطي محافظتي حنجره دارد و در برخي موارد اين تغييرات در خانم‌ها غيرقابل برگشت است و باعث تغيير صداي ماندگار خواهد شد.

گرفتگي صدا و حرفه‌اي‌ها

افرادي که حرفه آنها به صحبت کردن وابسته است، بايد بيش از افراد معمولي به حفظ و سلامتي صداي خود توجه کنند. چنانچه فردي در مواقع سرمازدگي استراحت صوتي را رعايت نکند و با شدت و بلند صحبت کند، باعث خونريزي‌هاي کوچک در تارهاي صوتي مي‌شود که تدريجا اين تغييرات به علت رعايت نکردن بهداشت حنجره به گره صوتي تبديل مي‌شود که نياز به عمل جراحي دارد. تعداد کمي از مدرسان در ساعات استراحت و پس از تدريس از سيگار استفاده مي‌کنند که بسيار مضر است، زيرا بيشترين آسيب تارهاي صوتي در مواقع خستگي و خشکي مخاط پوششي تارهاي صوتي رخ مي‌دهد که به مدرسان توصيه مي‌شود با مصرف آب باعث افزايش رطوبت و لطافت تارهاي صوتي شوند و از آسيب‌هاي متعدد در امان باشند.

اما چند کلامي با آنهايي که مي‌خواهند صداي حرفه‌اي داشته باشند: صداي حرفه‌اي داراي شرايط خاصي از نظر فيزيولوژي و آناتومي تارهاي صوتي و همچنين توانايي‌هاي ويژه است که پس از بررسي‌هاي دقيق با تمرينات صحيح مي‌توان اين توانايي‌ را افزايش داد. در غير اين صورت، صرفا به دليل يک ميل و تفکر احساسي و تمرينات ناصحيح و غيراستاندارد توانايي ذاتي و اصلي حنجره مختل شده و تغييرات غيرقابل جبران در تارهاي صوتي ايجاد مي‌کند. نکته ديگر اين که بعضي افراد با تقليد صداي خواننده‌هاي حرفه‌اي در زمان کوتاهي کيفيت صداي واقعي خود را از دست مي‌دهند که اين اتفاق در بعضي قاريان و مداحان ديده شده است. به اين افراد توصيه مي‌شود با ارزيابي‌هاي دقيق و بررسي توانايي‌هاي حنجره و مشورت با کارشناسان قدم به ورطه صوت حرفه‌اي بگذارند.

گرفتگي صدا در سرطان حنجره

شناخت بيشتر ما از يک بيمار با سرطان حنجره فردي است که قدرت تکلم ندارد و با يک دستگاه با صداي خاصي صحبت مي‌کند و سوراخي در جلوي گردن براي تنفس دارد. نکته قابل توجه اين است که اين بيماران اگرچه از نظر عارضه سرطان بهبود کامل يافته‌اند و بيماري آنها مسري نيست، اما آشنايي بيشتر مردم با اين بيماري لازم است به نحوي که چنانچه فردي دچار گرفتگي صدا و عدم بهبودي آن در 3 هفته شد بايد به پزشک متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه کند تا با معاينات دقيق و بررسي‌هاي لازم و با تشخيص و بررسي نسج مخاط حنجره، علت گرفتگي صدا مشخص شود و در صورتي که احتمال عارضه سرطان ابتدايي حنجره، مطرح شد، با انجام معاينات دقيق‌تر تحت بيهوشي عمومي و با استفاده از ميکروسکوپ و انجام بيوپسي (نمونه‌برداري از نسج) به تشخيص صد درصد رسيده و با استفاده از ميکروسکوپ و جراحي به درمان عارضه سرطان ابتدايي حنجره پرداخت. گاه با استفاده از روش پرتودرماني مي‌توان درمان را کامل کرد و مي‌توانيم مطمئن باشيم که درمان بدون از دست دادن حنجره انجام پذيرفته است. متاسفانه بيماران مبتلا به عارضه سرطان ابتدايي با بي‌توجهي، باعث پيشرفت عارضه سرطان به قسمت‌هاي مختلف حنجره مي‌شوند که به ناچار نياز به اعمال جراحي وسيع‌تر و با نقص عضو بيشتر مي‌شود.گروه: مطالب عمومي | تاريخ انتشار: 1394/03/31

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داروخانه شبانه روزی پاستور می باشد. | طراحی و اجرا توسط حماسه ها